وال استریت آنها، گیشا استریت ما

هفته گذشته من و دخترانم، برای کم کردن روی وال استریت نیویورک و سیتی لندن، دست به یک تحقیق بسیار گسترده در خیابان گیشا زدیم. ضمن تشکر از نهال و سارا، شما را به خواندن این گزارش کوتاه دعوت می کنم.

وال استریت آنها، گیشا استریت ما

گیشا یکی از محلات معمولی و احتمالا متوسط به بالای تهران است. نام اصلی آن نیز کیشا بوده که از اسامی دو بنیانگذار آن کی نژاد و شاپوری اخذ شده و ربطی به گیشای ژاپنی ندارد.

 طول خیایان اصلی آن 1600 متر است، که بیست خیابان فرعی با شماره زوج و 21  خیابان دیگر با شماره فرد، در طرفین آن قرار دارد. گیشا بیشتر محله مسکونی است، اما مراکز خرید آن نیز کم نیست. طی چند سال گذشته مثل اکثر نقاط تهران این محله مورد هجوم سیستم بانکی کشور قرار گرفت. هم اکنون بیست و چهار شعبه از بانکهای مختلف در گیشا شعبه دارند.

خیابان اصلی گیشا را چهار راه پیروزی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده که تمام شعب بانکها و تقریباً تمام مغازه ها در بخش جنوبی آن است. با این اوصاف در هر 33 متر یک شعبه بانک دایر است.

در همین محدوده، بانک صادرات و بانک تازه تاسیس پاسارگاد و همینطور موسسه مالی و اعتباری ثامن الائمه، هر کدام دو  شعبه دارند. جالب اینجاست که دو شعبه بانک پاسارگاد، کمتر از 200 متر و موسسه مالی و اعتباری ثامن الائمه، حدود 150 متر با هم فاصله دارند. موسسه مالی و اعتباری ریحانه گستر مشیز نیز اخیراً در این منطقه شعبه دایر کرده است. قبل از اینکه تابلوی لاتین این موسسه را ببینم، نام آن را چیزی بر وزن گشنیز می خواندم.

اما موضوع فقط محدود به بانک نیست. در گیشا حدود سی بنگاه معاملاتی املاک فعال است که بیست تای آنها در همین محدوده مشغول خرید و فروش و اجاره املاک مردمند. یعنی در هر هیجده متر، یک شعبه بانک و یا یک بنگاه معاملاتی املاک به کار و کاسبی و رزق و روزی حلال مشغولند.

گرچه سال هاست کار من مرتبط با امور مالی شرکتهای نسبتاً بزرگ است، اما حکمت این همه موسسه مالی و املاک در این منطقه نه چندان بزرگ و تجاری را درک نمی کنم. ولی تا منتظر درک قوائد این اقتصاد حکیمانه نفتی هستیم، کاش کسانی که در اقتصادهای غیر حکیمانه و وررشکسته غربی زندگی می کنند و وال استریت رباخوار نیویورک و زوریخ سوئیس را دیده اند، به ما می گفتند که ایا در آن بلاد و مناطق هم بانکها این اندازه نزدیک به هم شعبه دارند؟

در بالاترین

نهالستان

.

More from محمد بابایی

وال استریت آنها، گیشا استریت ما

هفته گذشته من و دخترانم، برای کم کردن روی وال استریت نیویورک...
بیشتر بخوان
 • پدر دوپسر

  عالی بود

 • leila kalhor

  مرسی از اینهمه دقت در محاسبه ….عالی بود

 • Ali Z

  man taajob mikonam ke adame be in bahooshio ba savadiam too iran vojod dar.e.
  Shoma ehyanan Economics reshteye daneshgahitoon nist?
  Moafagh bashin

 • f

  http://www.tehranbux.com
  پانصد تبليغ هزار تومان

 • محمود

  درود به شما که آن عکس اولی را عوض کردید. فاجعه بار بود

 • دقیقا جناب بابائی من هم ساکن گیشا هستم و همیشه به این موضوع فکر کرده بودم که اگر مردم اینقدر که می گویند از نظر اقتصادی با مشکل مواجه هستند پس اینهمه بانک در این منطقه کوچک با فاصله کم از هم چکار می کنند؟ جالب است که حتی خیلی از این بانکها در دو نبش یک کوچه و در واقع روبروی هم قرار دارند و هر محل کسبی که وسعت بیشتری دارد به محض خالی شدن تبدیل به بانک می شود. توجه شما و همکاری دختران نازنینتان قابل تحسین است.

  • محمد بابایی

   ممنون از توجه شما. ساعتی پیش یک اتفاق جالب هم افتاد که برای شما عرض می کنم
   یک ربع به پنج همسرم از سر
   کار آمد. سر راه می خواسته برای دخترها ( و شاید هم من!!) نون تافتون تازه از خیابان بیست و ششم بخره.خبر می شود که نانوائی کلا بسته و از اینجا رفته، تا دیروز باز بود ولی ظاهرا وضع نانوائی ها خوب نیست. تا آمد خانه و گفت می گویند
   نونوائی تافتون از این کوچه رفته و نتونستم بگیرم، سارا بلافاصله گفت : یعنی آنجا هم میخواد بانک
   بشه؟

 • Leila

  معمولا بانکهای رقیب ( اینجا هیچ بانک دولتی وجود نداره واسه همین بانکها به شدت با هم رقابت دارند نمیدونم الان توی ایران هم مینطوره ولی فکر نکنم مثلا بانک ملی رقیب صادرات باشه) به همین اندازه در نیویورک – به خصوص و نه لزوما همه آمریکا- شعبه‌های نزدیک به هم دارند ( یعنی یا معمولا سر یک چهار راهن یا فقط یکی دو خیابون با هم فاصله دارند) مخصوصا در مراکز پر رفت و آمد شهر. به خاطر اینکه بتونن به مشتریانشون بگن که ما هر جا شما هستید بهتون سرویس میدیم ولی این طور نیست که مثلا یک بانک دوتا شعبه توی یک خیابون داشته باشند مثلا حدود ۱۰-۲۰ خیابون کمترین فاصله دو شعبه از یک بانکه.

 • کیوان

  الان یه دو ماهی هست که دیگه گیشا زندگی نمیکنم.هوایی شدم

 • مجید

  درهمه جای دنیا معمولا بانکها نزدیک مراکز خرید هستند و طبق جستجوی کوتاهی که من کردم حداقل طی دو مطلب با عناوین 5 مرکز خرید زمستانی وعنوان دیگر 10 مرکز خرید زمستانی تهران عنوان گیشا آمده است با توضیحات زیر

  خیابان گیشا

  در غرب تهران مرکز خریدهای زیادی وجود دارد که در کمترین فاصله از هم قرار دارند اما مناسب بودن یا نبودن آنها نسبت به تعداد مشتری‌ها مشخص می‌شود. خیابان گیشا و مرکز خرید نصر یک بازارچه مناسب برای غرب نشین‌های تهرانی است که می‌توانند با قیمت‌هایی مناسب‌تر از قیمت‌های منطقه خریدشان را انجام دهند. شاید بیشترین خرید جین، پالتو و کاپشن در این خیابان انجام ‌شود آن هم به دلیل تنوع طراحی و عرضه تقریبا بدون واسطه که باعث می‌شود لباس‌ها قیمت‌های مناسب‌تری داشته باشند. کپی‌برداری از طراحی برندهای معروف برای بیشتر کفش و لباس‌ها آن هم با قیمت پایین‌تر یکی از دلایلی است که باعث محبوبیت کالاهای این محدوده شده.

  خیلی از افراد از آنجا که نمی‌توانند هزینه زیادی را برای خرید برندهای معتبر پرداخت کنند با هزینه کمتر یک نمونه مشابه آن را تهیه می‌کنند. اسم خیلی از برندها روی جین‌ها، کیف و کفش‌های این فروشگاه‌ها به چشم می‌خورد که تمام آنها کپی از طرح اصلی است با هزینه مناسب‌تر. در فروشگاه‌های خیابان گیشا و مرکز خرید نصر می‌توانید انواع لباس‌های زنانه و مردانه مخصوص فصل را با قیمت‌های مناسب‌تر از منطقه خریداری کنید. خرید یک پالتو زنانه در این منطقه از 50 هزار تومان، کاپشن مردانه از 70 هزار تومان، شلوارجین از 20 هزار تومان و انواع بلوزهای بافتنی از 30 هزار تومان هزینه نیاز دارد

  که البته لینک این مطلب هم در زیر آمده است

  http://www.bartarinha.ir/fa/news/37488/5-%D9%86%D9%82%D8%B7%D9%87-%D8%B7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%85%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C
  ویا لینک زیر
  http://khabarfarsi.com/ext/3979527

  ومن فکر میکنم علت جذابیت این نقطه برای بانکها نیز همین باشدالبته خوب کج سلیقه ای هائی نیز وجود دارد که دو شعبه از یک بانک نزدیک هم باشند که آن هم در ایران ما چیز غریبی نیست