ماجرای ابرو برداشتنِ مردان

abro mardan

مدتی است متوجه شدم موضوع ابرو برداشتن در زمان های مختلف زندگی من مطرح بوده است. در مدرسه راهنمایی یکی به خاطر تراشیدن قسمت میانی ابروی پر پشتش معروف بود. یکی در دوره دبیرستان به خاطر ابروهای خوش تراشش… این اواخر در خارج هم، یکی از دوستانم پیشنهاد کرد وسط ابروهایم را بتراشم وگرنه «خارجی ها فکر می کنند خِرفت هستی».

جالب است که تغییری هر چند ناچیز در ابروهای یک مرد، به سرعت توسط دیگران، بخصوص خانم ها تشخیص داده می شود. گاهی این تشخیص با طعنه نیز همراه می شود. به نظر می رسد ابروی مردان جز اولین نشانه های ظاهری است که از روی آن بتوان درمورد یک نفر پیش قضاوت کرد. چیزی که بدیهی به نظر می رسد این است که عمل ابرو برداشتن همواره به خانم ها ارتباط داده می شود و وقتی مردی این عمل زنانه را انجام می دهد، گویی مردانگی اش خدشه دار می شود.

نقش ابرو برای خانم ها نیز پر رنگ است همانطور که ابروی به هم پیوسته ی خانم ها، حداقل در گذشته ای نچندان دور، نشانه ای از تاهل و تجرد آنها بود. مورد ابرو را می شود به موارد دیگر نیزتعمیم داد. مثلا اینکه در جامعه ما سبیل گذاشتن ظاهر مردانه را تقویت می کند، و یا اینکه تراشیدن موهای دست و پا برای خانم ها معمول، ولی برای آقایان غیر معمول است. حتی من شنیده ام که بعضی خانم ها ی فمینیست موی زیر بغل خود را نمی تراشند تا در این مورد با آقایان برابر باشند!

تمام این موارد برای من عجیب به نظر می رسد از این نظر که بر اساس یک دسته قرار داد نانوشته، موی بدن می تواند حاوی پیام هایی باشد که افراد بر اساس آن در مورد یکدیگر قضاوت کنند. انگیزه ی نوشتن این مطلب نیز از آنجا شروع شد که چند شب قبل تبلیغی در تلویزیون دیدم که یک آقا از دستگاه مو بَر برای شکل دادن به ابروهای خود استفاده می کرد. با دیدن این تبلیغ به نظرم رسید ابرو برداشتن آقایان کم کم دارد عادی می شود.

شاید در آینده نظر شخصی افراد در مورد چگونگی انتخاب ظاهر خود و نگهداری از بدنشان، الزاما منجر به قضاوت در باره آنها نشود، و در نتیجه هر فرد به دور از تاثیراتی که محیط و جامعه ی اطراف بر او می گذارد، ظاهر خود را تغییر دهد، یا بر عکس، تغییری در ظاهر خود ایجاد نکند.

وبلاگ بهزاد فرضی پور

منبع تصویر

http://www.radiofarhang.se/archive/news-archive/468-2015-04-28-07-45-42

More from بهزاد فرضی پور

چرا بعضی از زوج ها رابطه جنسی ندارند؟

گفتگو در باره عشق و عاشقی همه زمین را تحت الشعاع خود...
بیشتر بخوان
 • حمید رضا

  لازم و ضروری است

 • سعید آ

  نکته دیگر انکه به باور من ظاهر انسان چه امروز چه فردا و چه در اینده گوشه ای از شخصیت او را بروز میداده ، میدهد و خواهد داد و به یقیین کمکی بزرگ برای شناخت فرد می تواند باشد. اشتباه انجاست که تنها بر اساس ظاهر در مورد تمام شخصیت فرد قضاوت شود.

 • سعید آ

  در قرن نوزدهم زنان ساعت مچی به دست میکردند و مردان ساعت جیبی همراه خود داشتند. به دست کردن ساعت مچی برای مردان خوش ایند نبود و زنانه تصور می شد. امروزه کسی دیگر چنین باوری ندارد. شاید چند دهه و یا چند سال دیگر ابرو برداشتن مردان به همیگونه تغییر معنی دهد.

 • Roberto

  اگر مفسده ای نداشته باشد، بلامانع است. لکن اگر مهيج و محرك نا محرم باشد ، جايز نيست.
  واسلام علی من اتبع الهدی

 • سرمد

  اولا ابرو و مو در صورت مرد یک زیبایی طبیعی است.
  دوما مرد نمی تواند ابرو برداشتن را هم به لیست وظایفش اضافه کند بخصوص اینکه با سبیل و ریش خیلی فرق می کند و تنظیم آن کار همه کس نیست.
  سوما اشکالی ندارد ولی آن را مد نکنند بهتر است. واقعا مشخص نیست که نظر خانم ها در این مورد چیست؟ مسلما یک صورت آراسته و تمیز شده بهتر است ولی این با باریک کردن ابرو فرق می کند.

 • علی

  خیلی خوبه که داره عادی میشه

 • مهدي

  بسم الله الرحمن الرحيم
  حرام اصصصت،
  والسلام عليكم و الرحمه الله