نقاشی های زینب موحد

 IN English

نقاشان ایرانی، بویژه در 10 سال گذشته به اشکال مختلف و خستگی ناپذیر در حال به تصویر کشیدن شرائط غیرعادی پیرامون خود هستند. اعتراض، دهن کجی، اغراق در فرم، رمز و راز و حتی فرار عمدی به سمت موضوعات انتزاعی، از جمله تدابیری است که با خلاقیت تمام در صحنه نقاشی ایران و در عرصه بین المللی ابراز شده است.

مجموعه آثار زینب موحد که همین اواخر در گالری های مختلف تهران با عنوان « همانطور که هست» به روی صحنه رفته از یک نظر، در نوع خود، تفاوت هنرمدانه جدیدی در لایه های هر بار غنی تر شونده نقاشی ایرانی تهیه دیده است.

زینب موحد با وجود آنکه موضوعِ قابل روئیت « اجحاف به زنان» در نقاشی هایش حضور اساسی دارد اما در کنار آن با تمام توان از حق ِ خلق زیبایی و لطلافت زنانه آثارش ذره ای نکاسته است.

او توانسته است از طریق آرامش خطوط، فضای سرشار از رنگ، غلبه روشنایی در فضای تابلوها و سادگی و متانت فیگور زنانِ در درون تابلوها، آثار زیبایی بیافریند.

چون در مثَل مناقشه نیست از یک نمونه تاریخی و موفق از اصرار یک هنرمند نقاش برای خلق زیبایی ها در ورای سنت و محدودیت تعبیه شده مطرح می کنم تا توضیح شفاف تری ارائه دهم از  دستاوردی که زینب موحد به آن نائل شده است.

 نقاش معروف رنسانس در شمال اروپا « یان ون آیک» شهرتش را مدیون خلق تصاویر به شدت مذهبی و کلیشه ایی برای دربار اشراف قدرتمند شمال اروپا بویژه دربار بورگاندی بود. اشراف و شاهزادگان ثروتمندی که بدون کمترین اعتقاد، غرقِ تجمل مذهبی بودند.

 بخش اصلی قدرت هنرمندانه یان وان آیک در این نهفته بود که نه تنها روح کلیشهِ اجبارانه نقاشی مذهبی را در باشکوهترین وجه ممکن تصویر کرد بلکه بر همان اساس، به خلقِ تصویر صمیمانه از ایمان مذهبی رسید. ایمانی که اصلا در سطح شعور مذهبی اشراف هلند و شمال فرانسه نمی گنجید.

زینب موحد نیز در تابلوهای بسیار زیبایش اجازه نداد که شرائط ناهنجاری که بر زنان درون تابلوها اعمال شده است حرف اصلی را بزنند. آثار او از همه ترفندهای تکنیکی استفاده کرد تا بتواند یک لایه نقاشی آزاد و زیبا، در درون نقاشی که مجبور به کشیدن آن  شده است بیافریند.

as-it-is-collection-8 - Copy as-it-is-collection-2-1 as-it-is-collection-1 11-clothes-rope-collection559011_426473797406092_42422521_n 12-clothed-rope-collection - Copy

 

Madonna of Chancellor Rolin is an oil painting by the Early Netherlandish master Jan van Eyck

 

More from ونداد زمانی

مادر بزرگ های گلشیفته فراهانی

فیلیپ راث یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان معاصرامریکا، ۱۲ سال پیش رمان کوتاهی...
بیشتر بخوان