سکس بزرگ، مرگ کوچک

ازجمله ستون‌های ثابت نشریه اینترنتی جیزبل، صفحه‌ای است درباره سکس که با همکاری یک مادر و دختر آمریکایی به نامِ سوزی و آرثا تهیه می‌شود. شهرت و محبوبیت بخش «سکس‌نویسی» این مجله، بیشتر مدیون نوشته‌های تند و تیز «سوزی برایت» روزنامه‌نگار، سخنران، معلم و از فمینیست‌ها و فعالان سیاسی سه دهه اخیر آمریکاست.

سوزی برایت از پیشگامان موجی از فمینیست‌های دهه ۸۰ بود که بر آزادی روابط جنسی زنان بسیار تاکید می‌کردند و در واقع در مقابل نوعی از فمینیسم قرار داشتند که ترس و نگرانی از سوء استفاده جنسی توسط مردان، آنها را واداشته بود تا به نوعی از فمینیسم محافظه‌کارانه نزدیک شوند.

ناگفته نماند بحث تفاوت رفتار و اندیشه‌های فمینیستی در این زمینه قدمتی طولانی دارد. از یک طرف گروهی وجود دارد که به آزادی و راحتی در ابراز تمایلات جنسی اعتقاد دارد و به اخلاقیات ساخته و پرداخته شده توسط مذهب گردن نمی‌نهد. از طرف دیگر، جبهه دیگری از فمینیست‌ها هستند که دل خوشی از آزادی جنسی ندارند و معتقدند افراط در این زمینه بهانه‌ای به دست گردانندگان ارزش‌های عمومی جامعه می‌دهد تا تصویر زننده و مخربی از فمینیسم ارائه دهد.

سوزی برایت که از سردمداران و مبلغین پر سر و صدای آزادی جنسی است به‌تازگی دست به انتشار خاطرات خود در کتابی تحت عنوان «سکس بزرگ، مرگ کوچک»زده است. وی از جمله روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی است که خیلی زود از قابلیت دمکراتیک اینترنت سود جسته است.

او با تهیه وبلاگی که تقریبا هر روز مطلبی در آن دارد و همکاری با نشریات و روزنامه‌های کشور، توانست موقعیت خود را در فضای اشباع شده مجازی، به عنون یک نویسنده و منتقد جسور اجتماعی و فرهنگی تثبیت کند.

کتاب خاطرات این نویسنده در ادامه تلاش‌های ۳۰ سال گذشته او، روایت سانسور نشده‌ای از فعالیت‌های خصوصی و اجتماعی‌اش به‌شمار می‌آید. او به جزئی‌ترین شکل ممکن نشان می‌دهد که اعتقاد ذاتی‌اش به زندگی آزاد جنسی چگونه می‌تواند در زندگی شخصی یک زنِ مستقل، سمت وسوی مفید و سازنده داشته باشد.

او در خاطراتش نوشته است که در ۱۲سالگی مجله فمینیستی «زن مجرد» را از دوستی بزرگ‌تر به عنوان هدیه می‌گیرد و از طریق آن برای نخستین‌بار با « خودارضایی جنسی» آشنا می‌شود. او در سنین نوجوانی زندگی کولی‌واری را پشت سر می‌گذارد و مدتی به عنوان فروشنده در یکی از مغازه‌های فروش لوازم سکسی کار می‌کند و البته در ١٦ سالگی برای نخستین‌بار رابطه جنسی را تجربه می‌کند.

او روی این حقیقت و باور شخصی پای می‌فشارد که سکس آزاد او بر پایه رابطه سالم عاطفی و بر اساس آشنایی و پس از ایجاد صمیمت لازم بوده است. «سوزی برایت» معتقد است تغییر مدام شریک جنسی یا شمار زیاد افرادی که با آن‌ها همبستر شده است دلیلی بر این نیست که  رفتار جنسی او به زیر سئوال بروند و غیر اخلاقی فرض شوند.

به نظر فمینیست‌های هم نظر با «سوزی برایت»، بهره‌وری از لذت جنسی و پرهیز از حساب و کتاب‌های اخلاقی نظیر شرم و گناه، یک حق طبیعی است که هزاران سال از زنان سلب شده بود. بر پایه همین استدلال است که نویسنده کتاب بدون کوچک‌ترین پروایی از تمام روابط و فعالیت‌های جنسی خود با افتخار سخن می‌گوید.

همکاری «آرثا»، دختر ۲۰ساله «سوزی برایت» که در رشته روان‌شناسی تحصیل کرده است با مادرش در وب‌سایت «جیزبل»، و به راه اندازی ستون ثابتی که فقط از سکس حرف می‌زند نشان دهنده این است که این زن جوان و از نسل جدید، دیدگاه‌های فمینیستی گروهی از نسل گذشته را درست تشخیص داده است.

مادر و دختر «سکس‌نویس» هم به ایمیل‌های رسیده در باره روابط جنسی بازدیدکنندگان سایت پاسخ می‌دهند و هم به ارائه نظرات رادیکال خودشان درباره رابطه جنسی سالم می‌پردازند؛ نظراتی که در تقابل آشکار با سلیقه و نظر مسلط در جامعه آمریکا قرار دارند.

 http://www.salon.com/life/feature/2011/03/23/susie_bright/index.html

 Susie Bright، Big Sex Little Death، A Memoir، Seal Pres

  Ms. Magazine
http://susiebright.blogs.com/

 

More from ونداد زمانی
واقعاً چرا سکس تابو است
امیدوارم بتوانم به صورت مداوم با معرفی نظریات مختلف روانشناسی و جامعه...
Read More