همه بشر مهاجر است

حدود یک و نیم میلیون سال پیش، نوعی از انسان به نام هوموارکتاس یا صاف قامت، در همه سیاره ما وجود داشتند. ولی حدود ۲۰۰ هزار سال پیش، انسان امروزی به نام هوموسپین یا انسان خردمند توانست نوع مسلط انواع گونه های انسانی در افریقا بشود و از ۱۰۰ هزار سال پیش به اقصی نقاط سیاره ما مهاجرت کرد.

انسان خردمند به خاطر قدرت سخنگویی و هوشمندی بیشتر، بقیه گونه های انسانی نظیر نئاندرتال ها را نیز شکست داد و بر همه نقاط زمین تسلط پیدا کرد.

از آن پس نیز مهاجرت انسان خردمند هرگز متوقف نشد. اولین کوچ های بشر در حقیقت نوعی مهاجرت جنگی بود برای تصرف منابع و زمین ها و شکار قابل دسترس بقیه انسانها… بیشترین مهاجرتهای جنگی توسط قبایل چادرنشین نسبت به آنهایی که اسکان یافته بودند صورت می گرفت. حمله و مهاجرت جهانی مغولها و مردمی که از آنها می گریختند یک نمونه آشنا برای همه بشر است.

مذاهب نیز همیشه یکی از زمینه سازان مهاجرت های بزرگ بودند. از قوم مهاجر یهود تا مهاجرت پیغمبر اسلام از مکه به مدینه که مبدا تقویم اسلامی هم شد.

مهاجرت بزرگ بعدی از قرن ۱۷ میلادی شروع شد که هم توام بود با مهاجرت اجباری سیاهپوستان که به عنوان برده کوچ داده شدند و هم مهاجرت کمابیش اختیاری ۵۰ میلیون اروپایی به قاره امریکا و استرالیا…

بعد از انقلاب صنعتی، مسیر مهاجرت بشر به خاطر تکنولوژی حمل و نقل، آسانتر و گسترده تر شد. این روزها بخش بزرگی از بشر از طریق مهاجرت اجباری ناشی از جنگها، قحطی، بحران های سیاسی و اجتماعی جا به جا می شوند.

از طرف دیگر، مهاجرت اختیاری هم به خاطر گسترش دانش تخصصی شهروندان بسیاری از کشورها و فرصت بافتن شغل با حقوق و منافع بیشتر، افزایش یافته است.

زندگی در کشورهای پیشرفته کمی بهتر و حرمت نگه دارنده تر از کشورهایی است که هنوز یک حزب یا یک ایده یا یک رهبر یا یک مذهب تسلط دارند. به همان نسبت هم مهاجرتها از جوامع در حال توسعه به غرب صورت می گیرد.

از همان اول تاکنون، بشر همیشه دنبال آرامش و بهروزی خود و خانواده اش بوده است و اگر آن را در سرزمین مادری نتواند به دست آورد مهاجرت می کند. ۱۰۰ میلیون چینی و ۷ میلیون مهاجر ایرانی دو نمونه از صدها جمعیت مهاجر سیاره ما هستند.

مهاجرت همیشه برای بهروزی بشر در آینده و به کرات دیگر هم وجود خواهد داشت.

Homo sapiens and early human migration
https://www.khanacademy.org/humanities/world-history/world-history-beginnings/origin-humans-early-societies/a/where-did-humans-come-from

Human Migration – What it is & Types of Migration
https://titanremovals.com/human-migration-types-migration/

THE PAST, PRESENT, AND FUTURE OF HUMAN MIGRATION
https://omnia.sas.upenn.edu/story/past-present-and-future-human-migration

More from ونداد زمانی

همه دنیا برای مردان یک زندان است

همانقدر که کلمه جنگ مترادف است با مرگ و میر مردان، زندان...
بیشتر بخوان