شرط ازدواجم، نداشتن فرزند است

سلام. ۲۹ ساله هستم و خانواده اصرار به ازدواج دارند. اما من چون تمایل به فرزندآوری ندارم تا الان مقاومت کردم. اما به خاطر اصرارشان، شرط ازدواجم که نداشتن فرزند است را به آنها گفتم و با واکنش های منفی آنها مواجه شدم. چکار باید بکنم؟ آیا شرط غیر منطقی دارم؟ آیا کسی هست چنین شرطی را بپذیرد؟ تشکر.

احسان عزیز:

اجازه بده اطلاعاتی که در حال حاضر در باره انتخاب زندگی بدون فرزند وجود دارد را برایت به صورت کلی بیان کنم. مقدمتا اینکه، یکی دو نسل اخیر بشر یعنی « میلینیال» که بین ۲۰ تا ۴۰ ساله اند به شکل های مختلف نشان داده اند که علاقه ایی به فرزندآوری ندارند.

کاهش شغل های ثابت و مطمئن در اکثر کشورهای جهان، تاثیر مهمی در تصمیم گیری در باره نداشتن بچه یا فرزند کمتر داشته است.

تحقیقات نشان می دهد زنان دنیا به خاطر فرصت تحصیلات و استقلالی که پیدا کرده اند یا فرزندآوری شان را به حداقل رسانده اند یا از فکر داشتن بچه، عبور کرده اند.

سه مذهب ابراهیمی ( یهود، مسیحی و اسلام) به همراه هندوئیسم روی داشتن فرزند بیشتر، خیلی تاکید می کنند ولی در بین آنها نیز فقط فرقه های بسیار سنتی شان، همچنان بیش از ۳ فرزند می آورند و عملا در همه جوامع مذهبی نیز، رشد فرزندآوری در جامعه به سمت منفی شدن می رود.

در خود ایران هم که قوانین و تبلیغات حکومت مذهبی برقرار است درصد تولیدمثل به سمت رشد منفی می رود.

در بسیاری از کشورهای غربی بیشترین میل عمومی برای آنها که بچه می خواهند در محدوده یک فرزند می چرخد.

نگرانی های مربوط به گرمایش زمین و آلودگی محیط زیست و پیامدهای آن هم باعث شده است فرزندآوری مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

برای بشر معاصر، میل به ازخودگذشتگی برای فرزند، دلایل اصلی اش کمرنگ شده است. فرزندان هم در دفاع از خانواده و قبیله نقش داشتند وهم ازویی برای کار در مزرعه بودند.

این روزها حتی وظیفه حفاظت امنیت جامعه و بویژه نگهداری و حمایت والدین سالمند، به موسسات دولتی و خصوصی واگذار شده است.

دلایل و ضرورت های فرزند داشتن تغییر بنیادی کرده است ولی البته شکی نیست که همچنان فرزند داشتن نقش مهمی در پیوند خانوادگی یا ثبات روحی یا ایجاد انگیزه برای تلاش بیشتر را ایفا می کند.

احسان جان تو از آسمانها به محله و جامعه ات نازل نشدی. وضعیت زندگی و تربیت و توقعاتی که شخصیت و نگاه تو را فراهم آورد حتما در بین زنان نسل خودت هم وجود دارد.

پس بهتر است براساس تشخیص و روش و مرام خودت، زوج دلخواهت را پیدا کنی. این کار تامل، دقت و هوشمندی می خواهد و تو حتما از آن برخورداری.

Written By
More from بهمن
پیوند خیالی بین زوج ها
سئوالم این است که آیا واقعا مردانی هستند که بعد از چند...
Read More