درخواست کمک، یک توانایی انسانی است

مقاله ایی این اواخر می خواندم که بازگو کننده تجربیات یک گارسن نیویورکی بود. موضوع مقاله، ماندن غذا در گلوی بعضی مشتریان بود و احساس خفگی که به سراغ شان می آمد. او می گفت بر اساس تجربیات خودش و سایر افرادی که در رستورانها کار می کنند مردانی که گلوی شان در حین صرف غذا می گیرد ترجیح می دهند در دستشویی پنهان شوند تا اینکه تقاضای کمک کنند. مردانی که بعضی های شان حتی جان خود را بر سر آن می بازند.

امتناع از کمک گرفتن، نوعی غرور و خودبزرگ بینی است. چون کمک خواستن یعنی اعلام این واقعیت که من قادر به انجام کارم نیستم. یعنی اینکه من ضعیفم… خیلی ها معتقدند دست نیاز بلند کردن، ارزش چیزی را که به دست می آوریم ندارد. این نوع لجبازی ها در درجه اول یک بی اعتمادی محض به افراد دیگر است و در مرحله دوم، نشانه ترس …

درخواست کمک، شجاعت می خواهد چون اولا اعلام می کنید که نیازمندید و در ثانی برای گرفتن کمک، چاره ایی ندارید که بخشی از مسائل خصوصی خود را برای فرد کمک دهنده آشکار بسازیم.

زندگی  و حیات موجودات در طبیعت، خیلی سخت تر خواهد شد اگر همیاری نباشد. الگوی پرواز غاز مهاجر از طریق یاری گرفتن و کمک کردن به دیگر غازها، باعث می شود آنها 70 درصد بیشتر مسافت طی کنند.

هر غاز، یک محوطه برای پرواز غاز پشت سری ایجاد می کند که مواجهه کمتری با باد دارد. غاز پیشتاز انرژی بیشتری صرف می کند و به همه یاری می دهد و بعد از خسته شدن به ته صف می رود. این نوع حمایت و حرکت گروهی در بین پنگوئن ها در حین سپری کردن زمستان هم ثبت شده است.

 

The Power of Asking for Help

https://www.psychologytoday.com/blog/passion/201601/the-power-asking-help?collection=1084313

IMAGE SOURCE

The Muse

 

 

 

 

 

More from مرد روز

ترانه ای برای بلندی های بادگیر

40 سال پیش ترانه ای به نام « بلندی های بادگیر» متاثر...
بیشتر بخوان
 • پیام رضائی مقدم

  به
  نظر من این نوع رفتار به خاطر غرور نیست بلکه نتیجه تربیت و فرهنگ غلطه،
  در واقع این نوع رفتار توسط جامعه از بچگی به ما تحمیل میشه. از همون بچگی
  همه از ما مردا توقع دارن شجاع باشیم، توقع دارن که از خودمون ضعف نشون
  ندیم، توقع دارن که گریه نکنیم، توقع دارن
  که همه‌ی مشکلات رو حل کنیم، در یک کلام از ما توقع دارن که یه قهرمان
  باشیم. اگه اینجوری نباشیم سرزنش می‌شیم و مورد تمسخر قرار می‌گیریم.
  ولی
  واقعا چند نفر از ما مردا ذاتا یه قهرمانه؟ درصد بسیار کمی. اکثر ما
  معمولی هستیم با توانایی‌های محدود و خیلی جاها هم کم میاریم.

 • پیام رضائی مقدم

  به قول دكتر هلاكويى بايد فرصت تجربه زيباى كمك كردن به ديگران رو به افراد داد. مثلا همسر سابق همسرم فرد بسیار توانایی بود که به زن من اجازه میداد کمکش کنه و لیاقت خودشو نشون بده ولی زن تصور میکرد که همسرش مرد قوی ای نیست و نمیشه بهش تکیه داد. با یک روانشناس بیسواد حرف زد اونم بهش گفت طلاق بگیر. این زن احمق من هم اینکارو کرد حالا دوباره تو زندگیش با من داره همونکارهارو تکرار میکنه خستم کرده حالم ازش بهم میخوره