اسماعیل، اولین شاه واقعی ایران بعد از حمله اعراب

شاه اسماعیل ۵۳۰ سال پیش در اردبیل به دنیا آمد و سال های اولیه زندگی اش مصادف با جنگ و کشته شدن اعضای خانواده اش شد. او با مادرش مارتا ( حلیمه بیگم)  به گیلان پناهنده شد. در آنجا تا ۱۲ سالگی با اندیشه صوفی گری و شیعه دوازده امامی آشنا شد. او به کمک قبایل منطقه آناتولی، لشکر قزلباشی متشکل از چند هزار نفر به راه انداخت و ظرف ۱۰ سال، برای اولین بار تمامی مناطق ایران بزرگ را به تسلط خویش در آورد.

فتح تبریز

او خود را شاه ایران خواند و مذهب ایران را به شیعه تغییر داد. او وارد یک گفتگوی سیاسی نظامی با پادشاهی هابزبورگ اروپا شد و تلویحا قرار شد به او در رویارویی با خلافت عثمانی کمک شود. ولی با فوت شاه جوان، همکاری فوق توسعه نیافت.

قدرت نظامی و معنوی او به عنوان یک شاه شجاع و عاشق ایران و البته بسیار مذهبی، قدرتی مافوق طبیعی به او داد تا آنجا که  حتی شایع شده بود که خود را مهدی نیز خواند. خشونت و جنایات وی نیز به مرز افسانه رسیده بود. چگین ها (آدمخواران قزلباش) فدائیان صوفی وی بودند که  دشمنانش را زنده زنده می خوردند.

او مدیریت حکومتش را به وزرای ایرانی سپرد. متاسفانه قدرت افسانه ای اش با شکستی که در چالدران از عثمانی ها خورد در هم شکست. در جنگ زخمی شد و کم مانده بود که به اسارت در آید. دو تن از همسرانش که جزو زنان جنگجوی سپاهش بودند به اسارت سلطان سلیم در آمدند .

گفته می شود جنگ چالدران می توانست نقطه عطفی باشد برای یک شاه جهانگشا و نابغه نظامی ولی متاسفانه به خاطر برتری  زرادخانه عثمانی ها و بویژه توپ معروف « قمپز»  که فقط صدای وحشتناکی ایجاد می کرد نتوانست از تاکتیک های نظامی سود جوید. اسب سوارکاران ایرانی با شنیدن صدای مهیب قمپز، به هر سو گریختند و شیرازه سپاه اسماعیل از هم پاشید.

اسماعیل با این شکست، ابهتش در هم ریخت. از حکومت و جنگ دست شست و به مشروب پناه برد و متاسفانه در ۳۶ سالگی درگذشت. از اولین شاه واقعی ایران، اشعار زیادی به ترکی آذری و فارسی به جا مانده است.

More from مرد روز

افزایش تحصیلات زنان در جهان

ما مردان شاید در بعضی زمینه ها، از نابرابری دنیای قدیم و...
بیشتر بخوان
 • زیبا احمدپور

  نفرت ما تبریزی ها از اردبیلی ها به همین جا برمیگرده این نکته تاریخی که اردبیلی ها در تبریز جنایت کردن

  • Fa Hm

   میشه بیشتر توضیح بدین

  • اجازه بدهید از احساسات و خاطراتی که بر نفرت و کینه می افزاید پرهیز کنیم. بخش بزرگی از درگیری های بومی و مذهبی بشر در طول تاریخ، بهانه هایی برای گسترش قدرت و تسلط فرمانروایان سیاسی بوده است، گرداب های کوری که بهتر است هیچوقت به انها نزدیک نشویم و دنبال مقصر نگردیم. ممنون

  • Javad Alipour

   اولین باره این نفرت رو میشنوم! البته خنده داره، یعنی واقعا فکر کردید چند صدسال پیش استانها همینطور فعلی تفکیک بودند و افراد همدیگر رو تبریزی اردبیلی خطاب میکردن!؟ اما اردبیلی ها هیچ نفرتی ندارن تنها بخاطر اجحافی که از سوی دولتهای در توزیع بودجه عمرانی میشد سابق شاکی بودن که استان شدن برطرف شد. چطور ممکنه کسی همشهری های خودش رو قتل عام کنه بعد بع پشتیبانی همونها به جنگ دشمن خارجی بره؟

 • Javad Alipour

  مرد روز بهتر نیست به همون مقالات مربوط به روابط زن و مرد بپردازید و این چرندیات رو وارد مباحث نکنید. صدسال رو در چند جمله تپاندید بهم. شیخ صفی الدین پس کو؟ این تشیع که میگید ربطی به تشیع فعلی نداره اصلا. شاه اسماعیل قدرت رو بدون خونریزی گرفت. علت شکست نسبی ایران در چالدارن هم عدم اعلام جنگ از سوی عثمانی بود تا ایران مجال قشون جمع کردن نداشته باشه. حتی توپخانه عثمانی تصرف و از کار افتاد. برای فهم بهتر مقاومت لشکر ایران که اتفاقا آذری و کرد و لر هم فراوان داخلش بود نقشه دوران عثمانی رو ببینید که چقدر درون اروپا نفوذ کرده اما مرزهای شرقیش با ایران همون جور باقی مونده. به مشروب پناه برد!؟ این رو دیگه کجای دلمون بذاریم!

  • محسن

   سلام دقت تاریخی بفرمایید حرف نویسنده مقاله درسته در مورد الکلیست بودن شاه اسماعیل بعد ازجنگ چالدران.درسته مقاله ساده نوشته شده ولی تقریبا غیراز اون مساله اشنایی شاه اسماعیل در گیلان با تصوف و تشیع درسته.تصوف و تشیع سابقه بیشتری در اون خانواده داشت . زیاده جسارت شد پوزش

   • Javad Alipour

    ایراد عمده همین جمع کردن دوره چند صدساله در چها رخطه بر مبنای روایات نامعتبر. عنایت کنید صفویه قبلتر از اسماعیل شروع شد از طریق جدش صفی الدین. الکلیسم درمورد شاه عباس قابل ذکره اما شاه اسماعیل بعد از چالدران فوت کرد و طهماسب شاه شد. حتی توپی که شاه اسماعیل با تبر شکاف داده ظاهرا در موزه ای در روسیه نگهداری میشه. سپاس

 • daash

  باهاتون مخالفم، شاه اسماعیل با رسمی کردن مذهبی شیعه، ایران کهن را نابود کرد، اولین نتیجه این اقدام بی خردانه از دست رفتن کردستان پس از جنگ چالدران برای همیشه بود، سال ها بعد، آسیای مرکزی و فرارود، افغانستان امروزی، بلوچستان خاوری، بحرین و منطقه ی میان رودان و در نهایت قفقاز، همه به واسطه ی تفاوت مذهبی شیعه و سنی برای همیشه از ایران جدا شدند.

 • مهدی

  به نظرم این سایت به مقولات اجتماعی بپردازه خیلی بهتره، من واقعا فکر کردم مبلغ طنزه، در جنگ چالدران ، ایران با یک ابر قدرت جهانی درگیر شد، درسته که شکست خوردیم ولی با 28 هزار نفر جلوی 250 تا 300 هزار نفر رو گرفتیم برای 3 روز، مانور شاه اسماعیل برای نابودی توپهای عثمانی از اقدامات برجسته جنگی جهان است.