تستوسترون، مردان را مهربان تر می سازد

می گویند افزایش تستوسترون در مردان، مصادف با افزایش تسلط طلبی، رقابت، ریسک پذیری و ماجراجویی است … و بر اساس همین فرضیه می گویند مردان از نوجوانی تا حوالی 25 سالگی، چون بدن شان سرشار از تستوسترون است مرتکب جرائم، تصادفات و خشونت بیشتر می شوند.

11094_e946209592563be0f01c844ab2170f0c

دکتر Jean-Claude Dreher مدیر مرکز تحقیقات عصب شناختی دانشگاه لیون فرانسه در تحقیق جدیدی که تهیه کردند اعلام کرد افزایش تستوسترون باعث تغییر رفتار در مردان می شود ولی بر عکس باورهای همیشگی، باعث مهربانی و گذشت بیشتر نیز می شود.

تیم تحقیقاتی دانشگاه فرانسوی از یک سنجش معروف تحقیقی به نام « بازی التیماتوم» بهره برد و آن را با تزریق مقدار کمی از هورمون تستوسترون ترکیب کرد. در این بازی به گروه های دونفره مردان این فرصت داده می شود که یکی شان پول را به دلخواه خودش بین خود و نفر دوم تقسیم کند.

به نفر اول مثلا  100 یورو داده می شود و او حق دارد تصمیم بگیرد چقدر برای خودش بردارد. نتیجه این سنجش  های دو نفره نشان داده است که نفر دوم تا مادامیکه کمتر از 30 درصد پول نگیرد از هرچه که به او داده شود نمی گذرد.

نکته جالب اینجاست که نفر دوم می داند اگر از ناعادلانه بودن تقسیم پول راضی نباشد و از پولش بگذرد به نفر اول هم چیزی تعلق نمی گیرد. این سنجش به فرد اول فرصت خودخواهی بیشتر و به نفر دوم فرصت انتقام و تنبیه می دهد. در اغلب سنجش های مشابه، اگر نفر دوم کمتر از 30 یورو نصیبش شود ترجیح می دهد با گذشتن از پول خود، نگذارد به نفر اول هیچ چیز برسد.

ولی قتی این سنجش با تزریق تستوسترون همراه شد محققین فرانسوی متوجه شدند افرادی که تستوسترون به آنها تزریق شده است نه تنها تمایل به  تنبیه فردی که تقسیم نابرابر انجام داده است دارند بلکه به افرادی که تقسیم عادلانه می کنند با تشویق و سخاوت بیشتر روبرو می شوند.

این گزارش، برای اولین بار تاثیر مستقیم هورمون تستوسترون و تغییر رفتار به سمت گذشت بیشتر و تکیه بر پاداش و تشویق را توانسته است ثبت کند. به عبارتی دیگر، یک مرد قوی با تستوسترون بیشتر و احساس تسلط و مدیریت بیشتر، فقط از تنبیه برای تنظیم روابطش با بقیه استفاده نمی کند. حضور تستوسترون بیشتر در بدن وی مصادف بامهربانی، گذشت و تشویق بیشتر هم می باشد.

 

Testosterone Can Make Men Feel Generous

http://nautil.us/blog/testosterone-can-make-men-feel-generous

 

 

More from مرد روز

سرگرم ِدید زدن پسرا بودم

ترانه های خواننده انگلیسی Charli XCX از سه سال پیش طرفداران زیادی در...
بیشتر بخوان