موفقیت زندگی زناشویی ربط زیادی به اعتقاد مشترک ندارد

15

سلام
من صابر ۲۴ ساله از تهران هستم که در خانواده ای بسیار مذهبی بزرگ شده ام. اما نزدیک به ۵ سالی است که از دین و مذهب کاملا جدا شده ام و این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی بین من و خانواده و مشکل در تصمیماتی از قبیل ازدواج و غیره شده است.

خودم رو از هر لحاظی موفق میدونم و دارای شغل و در حال تحصیل هستم. اما برای تشکیل خانواده یا حتی دوستی با جنس مخالف شدیدا با مشکل مواجه هستم. جوری بزرگ شده ام که حتی در این سن هم نمیتوانم خودم به تنهایی فرد مناسب خودم را حتی برای دوستی هم که شده پیدا کنم و این مشکل آنقدر اذیت کننده شد که حتی حاضر شده ام خانواده مرا با فردی مذهبی مثل خودشان وصلت دهند. پیشنهاد می کنید با توجه به اعتقاداتم و شرایطی که گفتم چگونه فرد مناسب خودم را پیدا کنم؟

 

صابر عزیز

آدم ها و شیوه زندگی و خصلت های شان متکی بر چند عامل است ولی مذهبی بودن یا نبودن در محوطه زندگی، بخش خیلی مهمی نیست. دنیا پر است از زوج هایی که از مذاهب مختلف گرد هم آمده اند و یا حتی یکی شان معتقد است و دیگری نیست. دنیا در ضمن پر است از افرادی که اعتقادات مذهبی مشترک داشته اند و از هم جدا شده اند.

صابر عزیز، فردی که می خواهی با وی وصلت کنی بهتر است در درجه اول جذاب و مطبوع باشد و خصلت ها، سازگاری، مسئولیت پذیری و سطح شعورتان با هم همراه باشد؟.

همه ما در این فرصت زندگی، با هر منطق و هشیاری که داریم مشغول تطبیق با جهان هستیم. بی خدا و با خدا بودن شاید در محیط سیاسی و مذهبی شده ایران در ظاهر مهم باشد ولی مهربان بودن، به همدیگر احترام گذاشتن و پذیرفتن شخصیت کلی همدیگرمهم هستند.

اگر در شبکه خانوادگی، فرصت یافتن یک همسر میسر است کوتاهی نکن ولی یادت باشد چون تجربه نداری دقت بیشتری به خرج بده و در صورت امکان وقت بیشتری برای شناخت همدیگر ایجاد کنید. به خودت فرصت بده با بیش از یک نفر آشنا شوی بدون اینکه قول اولیه ایی به هیچکدام در مراحل آشنایی بدهی …

Written By
More from بهمن

چون انتخاب می شویم هیچکدام مان زشت نیستیم

21 ساله ام ولی تا به حال، رابطه عاطفی با هیچ دختری...
بیشتر بخوان
 • Tolga

  زندگی مشترک یک فرایند ارتباط متقابل است و این ارتباط بدون دخالت اعتقادات ممکن نیست. به نظر من کسانی که با اعتقادات متفاوت زندگی مشترک موفقی دارند یکی از دو مورد زیر هستند
  1- مسایل خاصی در روابط بسیار اهمیت پیدا کرده است. مثلا در ازدواج سنتی وظیفه زن نگهداری خانه، بزرگ کردن بچه ها، و ارضا جنسی شوهر است. اختلاف عقیدتی در این مورد اهمیتی ندارد چون جزیی از روابط محسوب نمیشود
  2- طرفین اگاهانه بر موارد اتفاق نظر تاکید کرده و از گرفتن تصمیمات بر اساس موارد اختلاف خودداری میکنند. این مورد زمانی ممکن است که اعتقادات اگاهانه بدست امده باشند نه اینکه قوانین خشک و انعطاف ناپذیر مذهبی باشند.
  من تصور میکنم نادیده گرفتن تفاوتهای فکری و اعتقادی مشکلات جدی ایجاد میکند

 • sepehr

  تلقی متفاوت از انسانها و جهان پیرامون بستر مناسبی برای یک زندگی مطلوب نیست
  شخصی با عاقید مذهبی ” جدی ” فرد مناسبی برای رابطه با یک شخص بی اعتقاد به مذهب نخواهد بود
  به نطر می آید پرسش از ” حدود و مرزهای عمل ” یک فرد مذهبی شاخص مهمی در تصمیم گیری برای رابطه باشد
  انتقاد از سنگ صبور :
  ترکیب ” سطح شعور ” اصطلاحی غیر دقیق و گمراه کننده است
  شعورافراد نه ” سطح ” که ” ماهیتی ” متفاوت دارند
  البته با نظر کلی سنگ صبور که : مذهبی بودن یا نبودن در محوطه زندگی، بخش ” خیلی ” مهمی نیست موافقم

 • دکتر آرام تهرانی

  بی گدار به آب نزنید! در علم روانشناسی چهار چوب عینی (objective) و شناخته شده برای پیش بینی “میزان موفقیت یک ازدواج” وجود داره به اسم “7C”. این چهارچوب به خوبی میتونه به ما نشون بده که در زندگی مشترک با فرد مورد نظرمون با چه چالش هایی روبرو خواهیم شد و اینکه آیا میزان این چالش ها موفقیت رابطه ما را تهدید خواهد کرد یا نه.

  خانم دکتر فرنودی این چهارچوب رو به زبان بسیار ساده در مجموعه ای صوتی به اسم “مسائل زناشویی و بن بست های زندگی امروز” توضیح داده اند. این مجموعه صوتی رو میتونید از انتشارات “ما و شما” در تهران تهیه کنید.

  http://www.ma-shoma.com/index.php?products=%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%20%D9%86%D9%87%D8%B6%D8%AA%20%D9%81%D8%B1%D9%86%D9%88%D8%AF%DB%8C

  و یا کل این مجموعه صوتی رو در کانال یوتیوب در آدرس زیر گوش بدید:

  https://www.youtube.com/watch?v=ugeWGoHjMc4

  موفق باشید،
  دکتر آرام تهرانی