افتخار می کنم که یک زابلی هستم

baloch k (3)

یکبار که رفته بودم زاهدان‌، دختری مرا کنار کشید و گفت: «هروقت از تو می پرسند کجایی هستی چی می‌گی؟»

گفتم: خب می‌گم دیگه. زابلی!

گفت: روت می‌شه؟

با تعجب نگاهش کردم.

سال‌‌ها است دارم به این گفتگو فکر می‌کنم. اینکه آن دختر تا چه حد تحقیر شده بود و تا چه‌ حد گمان می‌کرد بچه یک منطقه ی محروم بودن، بد است.

خب طبعا خیلی وقت‌ها شده بعد از اینکه گفتم زابلی ام، خنده افتاده گوشه‌ی لب بعضی ها و به من گفته اند: پس سر و کارت با قاچاقچی‌ها است؟

یا همیشه گمان کرده‌اند مردم دارند آنجا از گرسنگی تلف می شوند.

و چون آدمی بوده‌ام که خیلی وقت‌ها هیچ حرفی برایم مهم نبوده؛ این نوع نظر هم برایم مهم نبودند. تلاش نکرده ام به آدم ها ثابت کنم همانطور که تصویرشان از اروپا  ولنگ و واری است و غلط است؛ تصویرشان از سیستان و بلوچستان هم دچار ایرادات اساسی است. اما مدت‌ها است دارم به آن دختر فکر می‌کنم؛ به هزاران دختر و هزاران پسر که ما هر روز آنها را قضاوت می‌کنیم و آنها را به خاطر چیزهایی که دست خودشان نیست زیر سوال می بریم. چهره‌شان، خانواده‌شان، رنگ پوستشان و جغرافیای شان….

هرروز به خودم می‌‌گویم: مبادا آدمها را به ‌خاطر این چیزها قضاوت کنی … مبادا باعث شوی یک نفر از دیارش، از خودش و آن‌چه که دست خودش نیست خجالت بکشد.

باید به آن دختر می‌گفتم مردم زیاد حرف‌ می‌زنند؛ چرا باید از زابلی بودن خجالت بکشم؟

اما نگفتم. مثل احمق‌ها نگاهش کردم. او حالا همچنان دارد به این فکر می‌کند این چه سرنوشتی است که برایش رقم خورده و من به این فکر می‌کنم سوال بزرگ دنیای او را نه جغرافیا ساخته، نه شرایط سخت زندگی (که اصلا شاید سخت هم نباشد!).

حرف‌ها و قضاوت‌ها عجیب وحشتناک اند.

 وبلاگ خرمالوی سیاه

More from آلما توکل

توی اداره‌مان آقایی هست که دارد طلاق می گیرد

توی اداره‌مان آقایی هست که دارد طلاق می گیرد. آشفته است و...
بیشتر بخوان
 • Ehsan Amiri

  جای تاسف داره طبق آمار کشوری طلاق تو این استان کم هستش من حدودا دو سالی به این استان رفت و آمد کاری داشتم ، چیزی که متوجه شدم اینکه این آمار از رابطه خوب نیست از ظلم به جامعه خانم ها و نداشتن کمترین حقوق هستش…

  • نسیم

   اکثر مواقع همینطوره. پایین بودن آمار طلاق متاسفانه به هیچ وجه نشان از سلامت روابط نیست هرچند ممکنه معیار مسخره ای برای قضاوت و پز دادن حاکمان باشه.
   زن ها توی رابطه میمونن چون راه دیگه ای ندارن. همین!

 • vahid

  در واقع نه تنها جغرافیا،رنگ ،زبان بلکه هیچ چیز در اختیار انسان نیست.ما ساخته محیط و ژنتیک هستیم.و حتی اختیاری ترین اعمال ما نیز برگرفته از مسائل غیر اختیاری هست.پس بهتره به خاطر هیچ چیز و حتی جنایت نیز هیچ کس را قضاوت نکنیم.تنها کمکی که می شود کرد این است که تلاش کنیم با ساختن محیطی مناسب اثر سو آن را تعدیل کنیم.

  • Soheil Zallaghi

   تا حد زیادی باهات موافقم وحید
   و در ادامه گفته هات این وظیفه یه آدمه که وقتی به بلوغ ذهنی رسید و آزاد فکر کرد سعی کنه برای بهبود دنیا افراد نادان رو به جای تمسخر و سرکوفت زدن ، آگاه کنه
   چون به قول خودت روشن شدن ذهن اون تابعی از شرایط محیطی و ژنتیکه

 • amir

  شاید همه به خطا رفته باشیم .تا آنجا که من از این استان شناخت دارم و طبق گفته ها،زابلی ها به دلیل شیعه بودن در منطقه به شدت فقیرو سنی نشین سیستان و بلوچستان همه امکانات را با آدم فروشی و ضدیت با طوایف بلوچ سنی مذهب در اختیار گرفته اند در نتیجه تمام مناصب استان نیز در اختیار ایشان قرار گرفته و به شدت منفورند

 • amir

  وگرنه چه دلیلی دارد که یک زاهدانی به یک زابلی (باتوجه به فاصله اندک و زیرمجموعه یک استان بودن) بگوید خجالت بکش

 • شیرین

  عجیبه اولین باره می شنوم زابلی بودن مایه خجالت هست تا انجا که من می دونم یکی از بزرگترین اسطورهای شاهنامه از سیستان بود و زابلی.