سه عامل شیوع خودکشی در جهان

THOMAS-Joiner-2

استاد دانشگاه ایالتی فلوریدا Thomas Joiner سه عامل را شناسایی کرده است که وقتی همزمان در کنار هم قرار می گیرند می توانند انسانها را به سخت ترین ترین عمل زندگی شان یعنی خودکشی بکشاند. از دید او: « از بین رفتن دلبستگی هایی که منجر به تنهایی می شود، احساس غیرمفید بودن که منجر به پوچی و افسردگی می شود و بالا رفتن استانه تحمل درد که توانایی خودتخریبی را آسانتر می کند » سه عاملی هستند که می تواند شیوع خودکشی در جهان را توضیح دهند.

احساس بی ارزش بودن و غیرمفیدبودن، ضربه بزرگی بر روحیه بشر است. این ماجرا شگفت آورتر می شود وقتی که بدانیم از زاویه زیست شناسی و تئوری تکامل، موجودات زنده حاضرند جان خود را برای بقیه اعضای فامیل، گروه و قبیله بدهند. تحقیقات در باره رفتار شیر نر نشان داده است که سلطان حیوانات بدون هیج تعللی، وقتی که گروهش در معرض حمله قرار بگیرند خود را در برابر مهاجمین فدا می کند تا فرزندان و بقیه اعضا گروهش شانس فرار بیابند.

انسان موجود با عزتی است و وقتی که می بیند از عهده وظایفش برای فرزندان و اعضای خانواده و گروه عاجز است بخش بزرگی از هویتش به زیر سئوال می رود برایش پذیرش خودکشی راحت تر است. احساس حامی بودن فقط مختص انسان ها نیست و در ذات بیولوژیک حیوانات تنیده شده است. زنبورها تن به خودکشی می دهند وقتی که خطر انگلها تهدیدشان می کند، کنه های نخود فرنگی مثل بمب خود را منفجر می کنند تا کفشدوزکها را که دشمنان اصلی شان هستند از بین ببرند.

زندگی فقیرانه یکی از شرائط اساسی برای احساس تحقیر و بی ارزش بودن است. تاثیر فقر از نظر روانی به این صورت خود را نشان می دهد که روز به روز به خاطر در دسترس بودن نحوه زندگی دیگران، تحملِ اینکه دیگران شاد و خوشبخت هستند سخت تر شده است. بر عکس زنان طبقه متوسط که به دلیل حضور فعال شان در محیط کار، مرض های زندگی مردانه نظیر خودکشی به انها سرایت کرده است مردان زیادی در غرب و امریکا موقعیت امن اقتصادی شان را از دست داده اند.

به همین دلیل است که در مناطق جنوب امریکا که تفنگ و فقر فراگیر تر است خطر خودکشی  نیز زیاد شده است.آنقدر که روانشناسان با لقب « عزت کُشی» از آن یاد می کنند. از دست دادن شرائطی که محیط مردانه به آن خو کرده بود باعث شده است که اقشار فقیر روستاها و شهرهای کوچک جنوب امریکا را از سنت و رسوم و تعادل اقتصادی خانواده دور سازد و به جای آن عدم توانایی برای پاسخگویی به نیازهای عزیزان شان باعث شد تا در حلقه اسیب پذیر خودکشی قرار بگیرند.

در کنار تغییرات اجتماعی و اقتصادی دنیای معاصر، شیوع عمومی بیماری های روانی و روحی ( افسردگی، تشویش، اعتیاد به مواد مختلف و ناهنجاری های رفتاری دیگر) نیز زمینه های  تسهیلِِ پذیرشِ خودتخریبی را افزایش داده است.

توماس جوینر« بیباکی» راحلقه سوم ایجاد کننده شیوع خودکشی می شناسد. بیباکی که در حقیقت همان « توانایی خودکشی» است. او معتقد است این توانایی در درازمدت در وجود انسانها، ته نشین می شود و دلیل اصلی آن این است که واقعاً، خودکشی عمل بسیار سختی است و با ذات حیات و بقا همخوانی ندارد. بشر به طور طبیعی، تمایل به حفاظت از خود دارد و به همین خاطر است که بسیاری از سوء قصدها خوشبختانه نیمه کاره می مانند. آنها که کار را تمام می کنند به شیوه های هر چه خشن تر و سریعتر برای کشتن رغبت پیدا کرده اند.

picasso_casagemas1901

توماس جوینر معتقد است خودکشی در ورزشکاران حرفه ایی، پزشکان، روسپی ها و بیماران روحی و روانی بالاتر است چون این گروه های جمعیتی و فقرا از قدرت « خودخوری و تحمل سختی » بیشتری برخوردار هستند. اقدام به خودکشی نیازمند تسلط بر درد جسمی، تسلط  و کنترل احساسات می باشد. شاید مردم عادی زیاد با مشاغل با ریسک بالا که با جراحات بدنی، خشونت و بی حسی توام است وروبرو نشوند ولی رسانه ها و اخبار بد، بازی های کامپیوتری، فیلم های خشن و ترسناک، همگی دریچه های هستند که تحمل سختی ها و بالطبع جسارت به خودکشی کردن را دامن می زنند.

همانطوری که این مقاله با معمای خودکشی پدر توماس جوینر شروع شد محقق امریکایی با توضیح شرائط پدرش، سعی می کند سه حلقه ایجاد کننده خودکشی را در  پدر خودش توضیح دهد. زندگی حرفه ایی با پشتکار پدرش باعث شد تا همه دوستانش را طرد کند. بازنشستگی زودرس او را گوشه گیر ساخت. تلاشش برای وارد شدن در محیط کلیسایی که به آن می رفت موفق نبود. پدرش ذاتا مرد قابل تحملی بود و مثلا در حین ماهیگیری با بریده شدن و خونریزی  و جراحات بدن ماهی ها و خودش عادت داشت. پدر او با وجود زندگی راحت در سالهای آخر میانسالی اش، تحملش را از دست داد و به خاطر جرئت و شخصیت پر استقامتش، به شکل فجیعی با فرو کردن چاقو به قلب خود و زدن رگ دستش، خود را به شکل خشنی کشت.

بخش اول   بخش دوم  بخش سوم

Tony Dokoupil, Suicide Epidemic

http://www.thedailybeast.com/newsweek/2013/05/22/why-suicide-has-become-and-epidemic-and-what-we-can-do-to-help.html

ویرایش و باز نشر  مجدد از آرشیو مجله

 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/914450

http://ccvillage.buffalo.edu/Abpsy/lecture9.html

More from ترجمه ونداد زمانی

جنگها به پایان می رسند

بزرگ‌ترین روزنامه انگلیسی‌زبان اسرائیل، «هاآرِتز» گفت‌وگویی با جان هورگان، رئیس دانشکده نگارش...
بیشتر بخوان