از نظر یک فیلسوف، چه کسانی آمادگی ازدواج دارند

فیلسوف معروف Alain de Botton  در این مقاله سعی کرده است با استفاده از منطق خودش، توضیح دهد چه کسانی آمادگی ازدواج دارند؟

romy-schneider-et-alain-delon-chez-eux-c3a0-tancrou-en-1959

۱ – وقتی متوجه شدیم همسر مناسب وجود ندارد

نه تنها باید اعلام کنیم همسر ما آدم کاملی نیست بلکه به طور مشخص اعلام کنیم او می تواند آدم غیرقابل تحمل، دشوار، اذیت کننده و غیرمنطقی باشد. باید این جمله را به خطبه عقد اضافه کنیم که: « من حاضرم به عقد این فرد در بیایبم با وجود آنکه برایم مسلم است او به طور مداوم برایم مزاحمت ایجاد خواهد کرد»

نباید فکر کنم که همسر کاملی در سراسر این کهکشان یافت خواهد شد. همه ما بد هستیم و مشکلات مخصوص خودمان را داریم. برای همین، ترجیحا بهتر است قبل از ازدواج رابطه هایی را تجربه کنیم نه به این نیت که شاید بالاخره « همسر درست» را بیابیم. بلکه در عمل متوجه شویم همسر مناسب وجود ندارد.

2 – وقتی که مایوسانه بپذیریم درک نخواهیم شد

وقتی عاشقیم هر کاری بکنیم برای مان قابل درک است. برای همین بخش دیگری از خطبه عقد بهتر است به اقرار این حقیقت بپردازد که: « هر چقدر با هم همفکری و تفاهم داریم ولی یک بخش اساسی از ناخوداگاه و ذات درونی من  قابل شناخت برای هیچ فردی حتی خودم نیست»

۳ – اقرار به دیوانگی خوب است

بلوغ شخصیت فقط از طریق اشتباهات و حماقت ها میسر می گردد. اگر ما هر روز احساس عمیق و زننده ایی نسبت به شخصیت و شعور و رفتار مان نداشته باشیم یک جای کار می لنگد. اگر نتوانیم ضعف های خودمان را ببینیم معلوم است که به شکل خطرناکی بر روی حقیقت چشم می پوشیم. شک نکنید همه ما در فرصت مناسب، دیوانگی اش را بروز می دهد.

 

When is one ready to get married?
http://thephilosophersmail.com/relationships/when-is-one-ready-to-get-married/

Image Source

Commune présence

More from ونداد زمانی

میزانتروپ کیست؟

میزانتروپی نوعی نگاه بدبینابه به زندگی اجتماعی بشر است . یک میزانتروپ...
بیشتر بخوان
 • مهتاب امینی

  فیلسوف هم فیلسوفهای قدیم. این حرفها را که مادربزرگ منم میزند. کشف پیچیده ای نیست. 🙂

  • هالو

   ننجون شما هم بالقوه یک فیلسوف بوده است. اصولا خانم ها بالقوه چیزهای دیگری هم هستند

 • کمال

  عنوان مطلب خیلی قویتروبرانگیزنده ترازمتن است.

 • Javad Alipour

  درسته که همه میدونیم هیچکس کامل نیست اما بسیاری از ما در ناخودآگاه مون و براساس روحیه کمالگرایی که ممکنه داشته باشیم بدنبال فرد ایده آل و کامل هستیم. این تناقض رو چطور میشه توجیه کرد؟

  • marderooz

   این روزها می گویند دنبال نیمه دیگر سیب خودتان نباشید. سعی کنید در هنگام اشنایی با دیگری، نشان دهید که یک سیب کامل هستید. ممنون

 • Mahyar Mahdavi

  ایشون نویسنده ی بسیار زبردست و صاحب نظری اند ولی به هیچ وجه فیلسوف به شمار نِمیرَند

  • marderooz

   الن دباتن فیلسوف هستند. مجله فلسفه منتشر می کنند و در تد و صدها برنامه رسانه ای به عنوان فیلسوف نظر داده اند. به عنوان فیلسوف چندین کتاب نوشته اند. در بعضی نقاط دنیا نمی شود به راحتی ادعای را مطرح کرد. روزنامه نگارهای غرب در حد کاراگاهان رفتار می کنند. شما البته می توانید نظرشان را قبول نداشته باشید و این حق طبیعی شما است. ممنون

   • Mahyar Mahdavi

    ببینید، الن دوباتن تحصیلات سطح بالای فلسفه هم دارد اما فیلسوف بودن به این مسائل بر نمیگردد ؛ نمی شود که هر کسی که دارای اثار روشنگرانه و مفهومی است رو فیلسوف نامید ؛ شما آثار ایشان رو با سنجش ناب خرد در یک مجموعه میدانید ؟
    در کتاب های ایشون مستقیم و غیر مستقیم به بررسی بعضی مسائل فلسفی پرداخته شده ولی آیا محمدعلی فروغی و یا حتی فردریک کاپلستون رو هم فیلسوف نامید ؟ خیلی مهمه که ادم کلمات رو درست به کار ببره شاید امروزه بهش بگیم “ایراد بنی اسرائیلی” ولی واقعیت اینه که کسی که فیزیکدانه ،الزاما فیزیسین نیست وگرنه هر استاد دانشگاهی، دانشمند میشد !
    برای فیلسوف بودن ادم باید اندیشه ی فلسفی (خود این تعریف جای بحث زیادی داره ) جدیدی داشته باشه
    اگه خواستید میتونم بیشتر هم توضیح بدهم ولی بعید میدونم که اینجا جاش باشه و یا کسی علاقه ای به این موضوع داشته باشه !