زنان تحصیلکرده و ازدواج

the-30-most-eligible-men-and-women-in-every-major-industry

خانم دکتر تاریخ‌شناس «باربارا وایتهد»، در کتابش «مردان، نوبرانه‌های کم پیدا» می گوید می توان همه جا زنان جذاب در لباس‌های شیک کارمندی را دید که انگشتهای دستان‌شان بی‌حلقه مانده است. زنان جوان شاغل و تحصیلکرده ای که یافتن همسر، یکی از دغدغه های اصلی شان است.

آماری که خانم باربارا وایتهد از دید یک مورخ اجتماعی در کتابش گردآوری کرده، موید این واقعیت است که زنان سی و چند ساله مجرد که تحصیلات عالی نیز دارند، سه برابر بیشتر از نسل‌های گذشته، از یافتن شریک درازمدت در زندگی خویش محروم می گردند.

از نظر خانم دکتر وایتهد، نسل جوان تحصیل‌کرده برای تثبیت و ارتقای شغلی چاره‌ای جز فعالیت همه جانبه و متمرکز در زمینه حرفه ای خود ندارند و بالارفتن سن زنان و مردان مجرد تابع ناگزیری از این شرایط است. مردان اما موقعیت باثبات‌تری از زنان هم‌سن خویش دارند.

مردان حتی به لحاظ بیولوژیک نیز از انعطاف و فرصت زمانی بیش‌تری برای پدر شدن دارند. اما بالا رفتن سن برای زنان چیزی جز سرآسیمگی و اضطراب و حتی امکان از دست دادن قابلیت تولید مثل در پی نخواهد داشت.

خانم باربارا وایتهد به طور شخصی نیز تجربه بسیار نزدیکی با مشکلات زنان مجرد دارد. او دو دختر سی و چند ساله مستقل و شاغل دارد که نمی‌دانند چگونه و کجا به جست‌وجوی رابطه جدی و درازمدت بگردند؟

مشکل اصلی این است که به موازات تغییرات وسیع اجتماعی به‌ویژه در نیم قرن اخیر، شیوه‌های آشنایی و همسر‌یابی تغییر چندانی نکرده‌ است.

از طرفی، جابه‌جایی شغلی دربین شهر‌ها و حتی کشورهای مختلف جوانان را از دایره فامیلی دور و جدا نگه‌داشته است و از سوی دیگر، میل به زندگی مستقل در نسل‌های جدید زنان و مردان مجرد، گمنامی و محوشدن در هویتی عمومی را برای‌شان به ارمغان آورده است.

در بحبوحه همین تغییرات اجتماعی، شاهد تغییر اخلاقیات اجتماعی نیز درجامعه هستیم. زن‌های قدرتمند شده و سرشار از توقعات فمینیستی نسل‌های گذشته به فرزندان خود جسارت و پشتکار لازم را داده‌اند تا بدون واهمه به استقبال تجربه و پی‌گیری خواسته‌های شخصی خویش بروند.

آزادی روابط جنسی و در دسترس بودن این میل پرقدرت جوانانه نیز از تنش‌های اجباری ازدواج در سنین جوان‌تر کاسته است و این‌همه دست به دست هم داده‌اند تا به وضعیت مضطربی برسیم که برای زنان کمی پا به سن گذاشته، مردان تبدیل به نوبرانه‌های کم پیدا گردند.

زنان مجرد با وجود استقلال مالی و روحی، قادر به یافتن مردان هم‌سن و سال، هم‌طراز و هم‌سلیقه‌ایی نیستند که در بدو تحصیلات دانشگاهی، شانس آشنایی و رابطه با آن‌ها را داشتند. زنان مجرد به ناگهان درمی‌یابند که جز فضای شغلی، سالن‌های ورزش و جمع کوچک دوستان، محدوده دیگری از شبکه اجتماعی برای آن‌ها تدارک دیده نشده است.

زنان مجردی که وارد دهه سوم زندگی‌شان گشته‌اند باید با واقعیت دیگری هم تن دهند، آن‌ها باید با زنان جوان‌تر از خود نیز برای دستیابی به مردان آماده برای زندگی مشترک به رقابت بپردازند.

عنصر تشویش‌برانگیز بعدی میل هر لحظه قوی‌تر شونده مادر شدن است که باعث به‌صدا درآوردن زنگ ساعت بیولوژیک آن‌ها می‌گردد. با وجود با همه این مشکلات، خانم باربارا وایتهد هم‌چنان مخالف دیدگاه محافظه‌کارانه‌ایی است که به زنان جوان پیشنهاد تشکیل خانواده در حین تحصیل دانشگاهی را می‌دهد.

از دید ایشان زنان تحصیل‌کرده شاغل شانس و موقعیت بهتری برای یافتن همسر ایده‌آل دارند و بر طبق آمار ارائه شده در کتاب ایشان، ازدواج‌های در این سطح ماندگارتر هستند. خانم وایتهد توصیه کوتاه آمدن و تن دادن به ازدواج به هر قیمت و با هر کس را نیز ناعاقلانه و بسیار نافرجام می‌بینند.

مهم‌ترین اشاره و راه‌حل در کتاب «مردان، نوبرانه‌های کم‌پیدا» در این نهفته است که جامعه جدید باید با تمام قوا در فکر ایجاد شبکه‌های  جدید برای تماس و ایجاد اشنایی فراهم کند.

In Search of Mr. Right

http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2002/12/in-search-of-mr-right/306587/

Barbara Dafoe Whitehead Why There Are No Good Men Left, Broadway Books. 320 pages

Image source
http://www.businessinsider.com/hinges-most-eligible-by-industry-2015-8

More from ترجمه ونداد زمانی

زنان و ۳۰ سالگی

به نظر می رسد Sloane Crosley جزو زنان شاد و مستقلی است که هر...
بیشتر بخوان
 • مریم

  از تناقضات متن به نظر میاد نوشته ایشون یه مقدار تحریف شده. البته شاید اشکال از متن اصلی بوده که بعید هم نیست چون در هر حال یه کتاب بازاریه. امیدوارم از متن های معتبرتری استفاده کنید.

  • AliNoorani

   بنظر میاد بیشتر ایراد از ترجمه باشه تا متن (مثلا تحریف عنوان کتاب به عبارت عجیب و غریب نوبرانه های کم پیدا!)
   باربارا دافو یکی از مدیران موسسه علمی و پژوهشی “پروژه ملی ازدواج” در آمریکاست (بوده) و کتاب هم سال 2003 جاپ شده!

   • رهگذر

    علی اقا مگه سند دادگستری ترجمه می کنند که کلمه به کلمه درست باشه. تیترها و و اسم کتابها و فیلم ها در هر زبان دیگر بسته به فرهنگ و جذابیت کاملا فرق داره. برو به فیلم ها و کتابها در اصل خود و در فارسی نکاه بنداز. کشته مرده حکم دادن های کیلویی ایرانی ها هستم

    • AliNoorani

     ره گذر نیم کلیویی
     من پانزده ساله که کارم زبان انگلیسیه و نیاز به تایید شما ندارم
     اگر برای مرد روز کامنت می گذارم به خاطر اینه که فکر می کنم می تونن بهتر باشن وگرنه وقت اضافه نداشتم که برای یک کامنت ده دقیقه در وب جستجو کنم که امثال شما بیای روش متلک بگی

     • marjon

      من 30 ساله مجرد – دختر – به نظرم درسته- من که دوس دارم مادر بشم – و تلاش هم می کنم – دوس دارم حس مادری رو تجربه کنم – و حس همسری – من دوس دارم تمام نقش ها را تجربه کنم – چون فکر می کنم چیزی که جاودانه است و می مونه این حس مادری و همسری است – امیدوارم خدا در تقدیرم نوشته باشه برام –
      با تشکر

     • shawn

      بس بی خیال فمینیستها شو و زندگی زنانه مرفه را جستجو کن.

     • ashkan

      اگه دوست داری تو تلگرام بهم پیام بده اشنا شیم
      ashkan_h66

 • Guest

  آیا چنین است

 • Guest

  نه نمیتواند چنین باشد

 • ایده

  چه تحقیق بی اساسی
  کاش معلوم می کرد جامعه ی اماریش کیه و کجاست که چنین دغدغه ای داره
  نبرد تن به تن با زنان جوان را بگو
  خنده دار بود
  من در دهه ی سوم زندگی ام هستم
  مجرد و تحصیل کرده
  دوست پسر الانم 9 سال از من جوانتر است
  دوست پسر قبلی ام همسالم بود ودلیل جدایی مان دور شدن مان از نظر جغرافیایی بود
  این دست مقالات فقط به نظرم برای دلخوش کردن مردان است
  همین

 • نا شناس

  والا من که مونث، سی ساله و مجرد و از لحاظ اقتصادی و شغلی هم چندان موفق نیستم. ولی هیچ کدوم از این انگیزه ها رو برای ازدواج ندارم. تنها چیزی که اذیتم میکنه اینه که وقتی 60 – 70 سالم شد (با این روند مزخرف افزایش طول عمر که در ایران کاملا بی مصرفه!!) تنهایی چه کنم! که اینم فکر کنم دغدغه ی هر دو جنس باشه و ربطی به مذکر و مونث نداشته باشه. وگرنه داشتن بچه که حرفشو نزن! خانواده تشکیل دادن هم که در مراحل اولیه جز دردسر و محدودیت برای هر دو جنس چیزی نداره و الان که حتی از لحاظ اقتصادی هم به صرفه نیست!!!! دیگه چی میمونه که آدم به خاطرش تن به ازدواج بده!! 🙁

  • ‫تلویزیون ملی‬‎

   شما به یک فرزند احتیاج دارید بخصوص از نوع اناث که وقتی پیر و از کارافتاده شدید از شما نگهداری کنه.

 • اقدس

  ایییششش

 • ناشناس

  چقدر مزخرف!!!! دور و بر خودم هیچ زن قدرتمند و مستقلی رو نمی شناسم که کشته مرده ی شوهر کردن باشه !!!!این دری وری ها مال حداقل 40 سال پیشه. الان اولویت خانمها تغییرات شدیدی کرده

  • shawn

   بهرحال
   حقیقت است که دنیای مدرن با زیرکی با شعار داشتن هویت و استقلال و
   کرامت زنانه باعث ناهنجاری و درگیری و در انتها جدائی بسیاری از خانواده ها و
   اوارگی انها و بخصوص فرزندان گردید.دو شریک مالی یک شرکت با وجود تعریف دقیق
   قوانین بسختی با هم کنار می ایند و نهایتا جدا می شوند چرا چون هر کدام در اولویت
   بدنبال منافع و خواسته خود هستند و چون هیچیک فرمانبر دیگری نیست در گیری
   شروع می شود .طبیعتا این مورد در دنیای امروز که خانمها نیز شاغل گردیدهاند بمراتب
   زمینه های در گیری را بالاتر می اورد زیرا مسائل 24 ساعته و بسی

 • ‫تلویزیون ملی‬‎

  فطرت انسان رو نمیشه عوض کرد. هر دختری به طور طبیعی دوست داره نقش همسری رو تجربه کنه نقش مادری رو تجربه کنه، دوست داره بچه داشته باشه و با محبت مادرانه به اون شیر بده و از این کار لذت ببره. هر پسری هم آرزو داره که یک روز زن بگیره نقش شوهر بودن رو ایفا کنه، پدر بشه و از بابا بودن لذت ببره. این نیازی هست که چرخه فرگشت در وجود آدم ها قرار داده. یعنی طبیعی ش این هست و اگر زنی یا مردی احساس میکنه که این میل در وجودش نیست، این آدم بیماره. این جور آدم ها همیشه یک خلاء بزرگی در زندگی شون احساس میکنن که آزارشون میده. به سیگار و مشروب و … پناه میبرن ولی هیچ طوری نمی تونن این میل رو در خودشون سرکوب کنن تا این خلا رو پر کنن. این میل طبیعی انسانه، میل به مامان شدن یا بابا شدن.

 • نازنین

  مادر شدن برای هر زنی آرزو نیست. از لحاظ فلسفی دلایل کافی ندارم که صحیح بدونم کسی رو به این دنیا اضاف کنم. و باتوجه به اینکه پر از انگیزه و هدف و معنا هستم مجرد بودن مشکلی برام ایجاد نمی کنه. دایره دوستیهای عمیق و محکم و روابط فامیلی خوب رو ترجیح میدم به از دست دادن اهداف و آرزوهام بخاطر ترس از تجرد و تن دادن به ازدواج نامناسب

 • shawn

  می توان بطور خلاصه گفت که دنیای مدرن با شعارهای فمنیستی خود زنان را از دست انداز زندگی به چاه و چاله هدایت کرده است نه شادابی و زندگی مشخص با وظایف گذشته را دارد هر چند نام بنده شوهر را بران بگذاریم و نه اسایش و استقلال و اینده موفق که وعده داده بودند.حال خانمها بنده درس و بعد روسای شرکت خود می شوند به این خوشی که مستقلند و بسیاری چیزهای خوب را از دست دادند

 • shawn

  تفاوت زن و مرد در کلیه امور بیولوژیک و روحی و ذوق و علاقه و کارائی
  بصورت بسیار چشمگیر وجود دارد که :

  سیستم

  فیزیولوژی مذکر در همه جانوران از جمله انسان همانند خروس است و بدنبال
  و ذاتا

  بدنبال تکثیر است.ایا می دانید یک نوبه اسپرم یک مرد می تواند 100000
  زن را باردار

  کند؟ ایا می دانید یک فرد از بلوغ تحت کنترل تا مرگ در حالت ایدهال می
  تواند

  300000000 زن را باردار کند؟پس هیز بودن و چشمذچرانی
  جزئ لاینفک همه اقایان است و

  ایرانی و خارجی ندارد.در غرب قوانین بسیار محکم و سرسخت در محیط اجتماعی
  بخصوص محل

  کار باعث شده که تفکر ان در انجام ان تقلیل یابد که کم کم بصورت عادت
  جا افتاده

  است. 2- ولی

  در دنیای امروز نیز تمام کارهای کلیدی چه بد و چه علمی و هنری بوسیله
  مردان خلق و مدیریت

  می شود از جنگ لعنتی تا علوم فضا و دنیای مدرن تکنولوژیک./در سطح ساده
  ان نیز می توانید

  به جنسیت تعمیر کار مکانیک اتومبیل تعمیر کارتاسیسات منزل جوشکارها و
  تعمیر کاران صوتی

  تصویری کامپیوتری و تمام امور فنی در کشورهای پیشرفته مطالعه ای داشته
  باشید و متوجه

  می شوید که تقریبا رقم زیر 5 درصد را خانمها بعهده دارند اتفاقا در مورد
  تاریخ نگار

  در زمان حال می توانید نگاهی بیندازید و همین حدود درصد را می بینید.
  فقط

  کافی است ساعتی اقایان دست از تاسیسات بسیار متنوع ساده و پیچیده فنی
  و تکنولوژیک در هر منطقه ای از هر کشور بردارند اگر تمام خانمهای

  دنیا در ان ناحیه جمع شوند نمی توانند ساعتی ان را اداره کنند.و هزاران
  مورد دیگ قصد من بهیچوجه ندیده

  گرفتن حقوق مساوی خانمها
  نیست بلکه گفتن حقیقتی است که مرد سالاری تاریخی
  از شایستگی جنسی نشات گرفته است

 • سحر

  از کرامات شیخ ما چه عجب پنجه را باز کرد و گفت یک وجب.معلومه دختر دوست داره ازدواج کنه ولی از سی سال به بعد دیگه حوصله شوهر داری نداره.یکجوری با تنهاییم کنار میاد.