رابطه پنی سیلین و عشق

خیلی ها معتقدند کشف و استفاده از قرص ضدحاملگی باعث انقلاب جنسی دهه 60 در غرب شد اما دکتر Andrew Francis استاد  اقتصاد یکی از معتبرترین مراکز تحقیقات علوم پزشکی امریکا  Emory University معتقد است باید به نقش اساسی پنی سیلین نیز توجه کرد.free love.jpg.CROP.rectangle3-large

خواهید پرسید پنی سیلین چه ربطی به عشق دارد؟ در سال 1943 دانشمندان از طریق کشف داروی پنی سیلین قادر به درمان بیماری های مقاربتی مرگبار سیفلیس شدند. بیماری مقاربتی که به سرعت در حال گسترش در غرب و بویژه در میان نظامیان بود.

دهه 50 میلادی قرن بیستم و دسترسی بیشتر به آمپول پنی سلین، مصادف شد با ماجراجویی جنسی و علائم آن ( حاملگی در نوجوانان، افزایش بیماری مقاربتی سوزاک و تولد فرزندان غیرقانونی) افزایش یافت. تغییر رفتار جنسی ناشی از کنترلِ سیفلیس که در دهه 50 میلادی فراهم شد، زمینه پذیرش و استفاده از قرص ضد بارداری را نیز درست کرد.

Andrew Francis

 پروفسورAndrew Francis ضمن آنکه شروع آزادی های جنسی را به پیدایش پنی سیلین ربط می هد ولی دامنه تحقیقاتش به بیماری ایدز می رسد که از بعد از دهه 60 و انقلاب جنسی به رختخوابها کشیده شده است. به نظر او بالا رفتن سطح اعتماد مردم از سلامت جنسی خودشان، میدان را به تجربیات جدید جنسی، رفتارهای جدید و تنوع طلبی های جنسی داد که گسترش واگیر جدیدی به نام ایدز را در پی داشت.

او در تحقیقاتش نشان داده است که گسترش و بعد کنترل بیماری سیفیلیس به خاطر پنی سیلین، بسیار شبیه مسیری است که ایدزِ مرگبار در دهه 80 میلادی پیموده است. ساخت داروهای درمان و کنترل ایدز، در حوالی سال2000، باعث افزایش مجدد ماجراجویی های جنسی شده است.  

 نتیجه کلی از تحقیقات دکتر Andrew Francis در حقیقت، هشداری است به متخصصین علوم پزشکی که همه توان، بودجه و کارایی خود را بدون اندیشیدن در باره تاثیرات ناخواسته، صرف شکست دادن یک بیماری خطرناک می نمایند.

 

Katy Waldma, Did Penicillin Cause the Sexual Revolution?

http://www.slate.com/blogs/xx_factor/2013/02/04/forget_the_pill_did_penicillin_cause_the_sexual_revolution.html

http://userwww.service.emory.edu/~afranc5/

More from ترجمه‌ی محمد رادفر
همه فکر می‌کنند بهتر از بقیه هستند حتی سارقین درون زندان
بررسی های مختلف نشان می دهد اکثر افراد جامعه فکر می‌کنند از...
Read More