هفت ملای مسیحی و سرگذشت لازاریلو

The Life of Lazarillo de Tormes
The Life of Lazarillo de Tormes

نزدیک به 500 سال پیش، در حالی که اروپا زمزمه های رنسانس را پیشه خود می ساخت اسپانیا و کلیسای کاتولیک آن، با سرسختی تمام در مقابل تغییرات ایستادگی می کردند. اسپانیا که از اواخر قرن ۱۵ میلادی مسلمانان حاکم را شکست داده بود، با دادگاه های تفتیش عقاید، فرمان آتش زدن و کشتن، شکنجه و مصادره اموال  یهودیان و مسلمانان کشور را چنان گسترانده بود که شبح هولناک آن هنوز بر وجدان اروپا سنگینی می کند.

درست در اوجِ بگیر و ببندهای شوالیه های مذهبی اسپانیا، در سال 1554 میلادی، کتاب «سرگذشت لازاریلو» توسط نویسنده بی نام، به فاصله دو سال در اسپانیا و شمال اروپا منتشر گشت. این داستان که به قول منتقدین، پدر داستان های ماجراجویانه و خلافکارانه است به سه دلیل توانست سنتِ داستان های قرون وسطایی را کاملاْ تغییر دهد:

۱- در دوره قرون وسطا، داستان های عیاران و پهلوانانِ جنگ های صلیبی با جانفشانی های خالصانه شروع می شد ولی  به دلیل سلطه مهیب اشرافیت و کلیسا، نمی توانست بازگو کننده جنایت های کلیسا و چپاول مردم باشد. افشای فساد و دزدی در دستگاه مذهبی، اولین بار در «سرگذشت لازاریلو» در برابر ادبیات قرون وسطا ترسیم شده بود.

۲- در «سرگذشت لازاریلو» دوز و کلک های اعضای کلیساها برای تجمع ثروت چنان با دقت ترسیم شده است که بعدها داستان فوق به عنوان سند تاریخی نیز مورد توجه قرار گرفت.

لازاریلوی جوان و خیلی زیرک در طول سفر طولانی خود از کودکی تا بزرگسالی، مستخدم هفت مرد می شود که در اصل، نماینده 7 رتبه شغلی در درون کلیسا بودند. به تصویر کشیدن یک پسرک فقیر و بی سرپرست به عنوان قهرمان داستان به نوبه خود دومین تغییر اساسی است که در دوره رنسانس توسط «سرگذشت لازاریلو» در مقابل ادبیاتِ شوالیه ها و شاهنامه های اشرافی به وجود آمد.

۳- «سرگذشت لازاریلو» سرشار بود از هوسرانی و چشم چرانی های کشیش ها٬ اسقف ها و کاردینال ها و به همین دلیل توانست ادعای تقوا و معصومیت مذهبیون را بی اعتبار سازد.

 در یکی از قسمت های قصه نقل شده است که یک یک کشیش به مردی که در بازار گلابی می فروخت می گوید چه گلابی درشتی داری. جمله کشیش هنوز تمام نشده بود  که مرد گلابی به دست، به باغ خانه اش می رود و  درخت گلابی را از ریشه کنده از ترس دادگاه بی در و پیکر « انگیزاسیون»،  تقدیم روحانی شهر می کند. داستان زندگی لازاریلو بعد از انجیل، معروفترین کتابی بود که همه اروپا از سال 1554 تا 1650 از آن حرف می زد.

متن داستان به انگلیسی

the picaresque novel

More from ونداد زمانی

کشمکش بین سنت و مدرنیته

href="http://www.pagebypagebooks.com/Henry_James/Daisy_Miller/Part_I_p1.html" target="_blank">Daisy Miller»، اثر هنری جیمز، سرگذشت دخترِ یک سرمایه دار نوکیسه‌...
بیشتر بخوان
  • طاهر

    ایران هم شوالیه های مذهبی دارد که فکر می کنند نماینده امام زمان هستند