Alternative content

Get Adobe Flash player

روانشناسی

کمک مالی

امیدواریم با کمک مالی شما خوانندگان، بتوانیم پوینده تر و متنوع تر از همیشه در خدمت شما باشیم.

عشق و روابط

در یک نگاه

سنگ صبور

پشیمانی بعد از سکس در زنان و مردان

بر طبق آخرین تحقیقات انجام شده، نحوه پشیمانی زنان و مردان در قبال سکس با هم فرق دارد زنان پشیمان می شوند که چرا بعد از سکس، آشنایی شان به یک رابطه جدی ختم نشده است. برعکس آنها، مردان پشیمان هستند که چرا رابطه ایجاد شده، به سکس ختم نشده است.

سال گذشته دو محقق دانشگاه کالیفرنیا Andrew Galperin & Martie Hazelton, گزارش تحقیقاتی را منتشر ساخته اند که حاصل جمع بندی سه سنجش تهیه شده از ۲۴ هزار دواطلب بوده است. در این سنجش ها، زنان از کاری که انجام شده است پشیمان بودند ( چرا با او همبستر شدم؟) و مردان، از عملی که صورت نگرفته است پشیمان بودند ( چرا ملاقات ما به رختخواب ختم نشده است؟)

no_regretسه سرزنش و افسوس اصلی زنان این بود که چرا باکره گی ام توسط یک مرد نامناسب از دست رفت؟ چرا خیانت صورت گرفت و اینکه چرا آشنایی ام با یک مرد، سریع به سکس ختم شد؟

سه گلایه بزرگ مردان این بود که چرا اینقدر خجالتی بودم و نتوانستم تمایل جنسی ام را به او ابراز کنم؟ در جوانی، شیطنت جنسی ام به اندازه کافی نبود و در دوران مجردی، به اندازه کافی ماجراجوی سکسی نبودم.

تفاوت بارز دیگر گزارش منتشر شده این بود که بر عکس شایعات و باور عمومی، زنان از اینکه با مردهای غیر جذب دیده شوند و یا رابطه داشته باشند خود را در آینده سرزنش خواهند کرد. در صورتی که بر عکس القابی که به مردان داده شده و آنها را اسیر و مجذوب ِ زنان زیبا معرفی می کند احساس پشیمانی بخصوصی در این زمینه نداشته اند و از داشتن رابطه با زنان غیر جذاب پشیمان نبودند.

نویسندگان گزارش تحقیقاتی سعی کرده اند در جمعبندی خویش از تئوری تکاملی داروین برای توجیه و تفسیر سنجش ها استفاده کنند. بر اساس نظریه تکامل، احساسات و عواطف نقش مهمی در زندگی بشر دارند. به عنوان مثال سرزنش عمل انجام شده در زمان گذشته به تغییر رفتار ما در آینده کمک خواهد کرد. از دید تحول و تکامل، احساساتی که ما داریم نشانه ها و دستورات ناخوداگاهی هستند که ما را به سمت انگیزه های اولیه حیات یعنی زنده بودن و تکرار خودمان از طریق تولید مثل سوق می دهند. به همین دلیل، نشانه ها و رفتارهای جنسی زنان با مردان فرق می کند چون دلائل و شرائط جنسی شان فرق می کند.breaking-up-297x300

در انسانها و همه پستانداران، زنان باید وقت، انرژی و ریسک بیشتری را برای صیانت ذات و تکرار نسل پذیرا باشند. برای مردان، انتقال ژنتیک خود از طریق رابطه جنسی با کمترین هزینه ( و گاهاً در مواقع خطر و تهدید) حتی در ۲۰ ثانیه نیز می تواند عملی شود. برای همین، رابطه های جنسی بدون تعهد، برای شان مقرون به صرفه تر است و شانس بچه داشتن شان را می توانند همیشه تکرار کنند.

به خاطر موقعیت فیزیکی، بدن زنان و احساسات شان و از جمله میزان پشیمان شدن شان بیشتر است. زنان تخمک های محدودی دارند. در روزهای محدود ماه و فقط یک بار شانس ریسک کردن دارند ولی مردان برنامه ریزی شده اند که از دست دادن هر فرصتی برای آمیزش، برای شان ناخوشایند باشد.

یافته های دو محقق فقط بر اساس تاریخ تحولِ بسیار طولانی نسل بشر است و بی شک تفاوت گروه های بشری می تواند بر مبنای قابلیت های فردی و شخصیتی و موقعیت های مختلف زندگی نیز استوار باشد. تفاوت برخورد زنان و مردان با سکس نیز به طور عمومی و غریزی می تواند به صورت یک خط کلی وجود داشته باشد ولی خود این تفاوتهای غریزی در برخورد با واقعیت های هر دوره و زمانه ایی فرق خواهد داشت.

فردیت، مرام و رفتار بشر کنونی، تاثیر گرفته از شرائط و عوامل معاصر زندگی کنونی است و تسلط کاملی بر زمزمه های بیولوژیک انسانها دارد.

If Only… Gender Differences in Sexual Regret

http://www.psychologytoday.com/collections/201306/top-25-list-june-2013-0/7-if-only-gender-differences-in-sexual-regret

Andrew Galperin & Martie Hazelton,

موضوعات مرتبط

 • نیما

  وقتی به دلایل افسوس زنان در این تحقیق نگاه
  میکنیم که اتفاقآ با مشاهدات تجربی هم منطبقه به نتیجهء جالبی میرسیم. نکتهء مهم
  اینه که این تحقیق در یک کشور پیشرفته و مدرن انجام شده و بنابراین پاسخ زنان
  متاثر از فرهنگ “اسلامی!” و یا جوامع سنتی نیست. افسوس زنان از ازدست
  رفتن “باکرگی” توسط مرد نامناسب و یا افسوس از “سریع” به سکس
  ختم شدنِ رابطه، حکایت از این داره که فاحشگی یا “تن فروشی” در غریزهء
  زنها وجود داره. درواقع زنها اصولآ به سکس بعنوان ابزاری برای رسیدن به
  “خواسته های دیگه” نگاه میکنن. بکارت کالائیه که نباید به راحتی به هر
  کس و ناکسی فروخت! از ابزار سکس هم نباید خیلی زود و بدون گرفتنِ ضمانت و تعهداتِ
  قانونی (ازدواج) و یا عرفی (روابط متعهدانه) استفاده کرد! “غریزهء تن
  فروشی” در زنان که لازمهء انسانهای اولیه بوده، متاسفانه در دنیای متمدن و
  امروزی تبدیل به ناهنجاری و آسیب های اجتماعی شده. درواقع “شرایطی” که
  زنانِ نخستین رو به تن فروشی ترغیب میکرده دردنیای امروز ازبین رفته، اما
  “غریزهء تن فروشی” همچنان باقی مونده و خواهد موند!

 • امین

  پرفکت….

 • سمیرا

  این اون مرزی است که ذوق زده ها رعایت نمی کنند. مرسی از این جمله پایانی

  «فردیت، مرام و رفتار بشر کنونی، تاثیر گرفته از شرائط و عوامل معاصر زندگی
  کنونی است و تسلط کاملی بر زمزمه های بیولوژیک انسانها دارد.»

 • طاها بذری

  لطفا اولوشن را فرگشت معنی کنید. تکامل صحیح نیست

  • marderooz

   ای عزیز فرگشت به نظر می اید انتخاب صحیح تری است ولی ما عمداً از کلماتی که در محافل تخصصی تر ( در هر زمینه ایی از ادبیات تا علوم) استفاده می شود پرهیز می کنیم. تلاش ما این است که از دائره لغات عمومی تر استفاده کنیم. مرسی از انتقاد صحیح

 • لیلی

  ((گاها))……………….اشتباه دستوری داره.لطف کنین تصحیح کنین.

  • marderooz

   لیلی عزیز درستش کردیم. ممنون از تذکر شما

 • ماندانا

  مثله همیشه باعث میشید تعارفاتمون حتى با خودمون کمرنگ تر بشه، این مقاله عالى بود، ممنون که هستید.

 • حامد

  چه اصراری دارید که انسانها را غریزی تجسم کنید. این همه دانشمند خداپرست داریم و شما هیچکدام را ملاک نمی گیرید

  • احمدرضا مرادی

   مگه استناد به داشته های علمی ربطی هم به خداپرست بودن یا نبودن داره ؟ علم با دلیل اثبات می کنه ، طوری که برای همه ی طیفهای جامعه قابل قبوله ، چون با منطق ارتباط مستقیم داره و کاملا ملموسه

 • میوزیشن

  ع– ا—ل–ی