جشنواره تیرگان – تورونتو

روانشناسی

عشق و روابط

در یک نگاه

سنگ صبور

غذای ساده، خوشگل و خوشمزه

| | لذت آشپزی

علاقه به آشپزی در مردان می تواند به دلائل مختلف باشد. آشپزی می تواند شغل مردان باشد. می تواند ناشی از ضرورت زندگی مجردی باشد و یا اینکه همچون بسیاری از ما مردانِ مثلا آشپز، بهانه ای لذت بخش باشد برای در کنار دوستان بودن، بدین معنی که با آشپزی کردن، همیشه بهانه و دعوتی خوشمزه برای گردآوری دوستان و عزیزان خواهیم داشت.

با همه مشکلات عمده که شیوه آشپزی ام را کنترل نشده و گاها ناگوار می سازد ولی با این وجود دفعات بیشماری هم پیش امده است که تلفیق مواد جدید و عدم رعایت دستور پخت، باعث شده است که غذاهای با طعم خوب تهیه کنم.

برنج سرخ شده چینی

این غذا را برای شروع انتخاب کردم چون می تواند با کمی دقت و تمرین، توسط توسط همه مردانی که قادر به سرخ کردن نیمرو هستند پخته شود. غذایی که جهشی بزرگ و تحسین برانگیز را  در کنار سادگی و تازه کاری فراهم می کند.

برنج را یا در پلوپز برقی و یا در حالت کته ( با ریختن دو بند انگشت آب بر روی مقدار برنج خام که که در دیگ ریخته اید) با کمی روغن و نمک در هم بیامیزید و بگذارید بپزد.  تنها تفاوت  برای تهیه این غذا این است که برنج را قبل از خمیر شدن و یا کته شدن کامل، از روی اجاق بردارید و بگذارید آرام سرد شود.

در این فاصله، هر نوع سبزی که در یخچال یافت می شود را بیرون بیاورید.  همه ِ خوش ریخت ترها نظیر پیازچه، قارچ، کدو و  فلفل سبز سبز و قرمز و … را در انتخاب اول قرار دهید. انها را در قطعِ حبه های قند خرد کنید. اگر خواستید سیر و زنجفیل تازه را نیز خرد کنید و اول از همه در ماهیتابه سریع سرخ کنید.  سبزیجات خرد شده را به آن افزوده و به مدت دو دقیقه سرخ کنید. بعد برنج کمابیش پخته شده را به ماهیتابه سبزیجات اضافه کنید. ضمن اضافه کردن هر نوع پودر معطرِ غذا که در خانه یافت می شود ( اگر امکانش است پاکتِ پودرهای آماده « سرخِ سریع» چینی که در  نصف لیوان اب سرد حل شده ) را  به محتویات ماهیتابه بیفزایید.

برای دو الی چهار دقیقه با روغن (سالمترین نوع روغن دانه انگور است و اگر نداشتید با روغن زیتون) و تخم مرغ  به هم بزنید و سرخ کنید. سبزیجات نباید پخته و له شوند. برای هر سه نفر یک تخم مرغ در نظر بگیرید.

تجربه کنید. چندین بار خودتان بسازید. وقتی اعتماد لازم را کسب کردید دوستان و عزیزان خود را برای صرف آن دعوت کنید. اگر سُس سویا هم در دسترس بود می توانید در اخرین لحظه ۳ ال ۵ قاشق به ماهیتابه  برنج و مخلفات آن بیفزایید. این غذا می تواند با میگو و گوشت مرغ تکه تکه شده که فقط به مدت ۵ دقیقه با سیر و زنجفیل سرخ شده نیز مخلوط گردد.

نوش جان.

موضوعات مرتبط

 • مهرداد

  خوبه ولی آخه روغن زیتون که مال سرخ کردن نیست که!!

 • نیلو

  من این غذا رو تو هند خوردم بسیار خوشمزه است و اسمش فراید رایسه یا به قول شما برنج سرخ شده.

 • me

  اون پاراگرف بالا رو عوض کن تو رو خدا. یعنی‌ چی‌ مثلا…ممکن نیست مردی برای خانوادش آشپزی کند؟ اصلا چرا نیاز به توضیح؟

 • محشر

  سلام ممنون غذای جدیدی بود…مرسی
  درضمن آقای سیاوش ومحمد خان اگه یه خورده به اون مغز کوچیکتون فشار بیارید می بینید که اول دستور پخت گفته غذای چینی ….خواستم بدونید…هه هه هههههههههههههههههههههههههه

 • سیاوش

  اسم این غذا فراید رایس است )fried rice) خواستم بدونی که از تایلند هم نیست از اصل این غذا از چین هست در کشورهای جونب شرقی آسیا هم رواج دارد

 • محمد

  اصل این غذا تایلندی است. خواستم بدانید:)

 • zahra

  kheili khoshmaze ast