کمک مالی

امیدواریم با کمک مالی شما خوانندگان، بتوانیم پوینده تر و متنوع تر از همیشه در خدمت شما باشیم.

من مرد خیلی حساسی هستم ولی

| | زندگی

 یکی از جدیدترین مقالاتی که توسط مجله « پروژه مردان نیک» به چاپ رسیده است اشاره ایی دارد به یکی از مشکلاتی که در زندگی مردان در فرهنگ های مختلف به چشم می خورد. 

 نویسنده و شاعر امریکایی Rick Belden  در مقاله ایی با عنوان « من مرد خیلی حساسی هستم» به این تناقض کمابیش عمومی در زندگی امثال خودش اشاره می کند که : « همچنان اسیر مشکلی هستم که از کودکی تاکنون گریبان مرا گرفته است: چطور می توانم  هم  خیلی حساس باشم و همچنان اعلام کنم که یک مرد هستم؟».

او برای اینکه به طور مشخص خوانندگان را درگیر موقعیت خود نماید از آخرین ماجرای عشقی خود حرف می زند. « از چند سال پیش تلاش کردم به یکی از همکاران مونث در محل کار خودم که به خوبی او را می شناختم نزدیکتر شوم و به آرامی نشان دهم که علاقمندی من به او می تواند بیشتر از یک دوست و همکار باشد»

Rick belden به خاطر شخصیت حساس خودش با صبر  و حوصله سعی می کند زمینه های آشنایی اش با زن مورد علاقه اش را به مسائل شخصی تر هدایت کند. برای همین یکی از کتاب های شعرش را به او تقدیم می کند تا شاید همکارش با خصوصیات  و افکار درونی او بیشتر آشنا شود.

مدتی گذشت. او نه فقط برای کنجکاوی اش به عنوان یک نویسنده بلکه به خاطر اینکه می خواست بداند ایا زن دلخواهش از شیوه بروز افکارش در کتاب استقبال می کند به خودش اجازه داد تا بالاخره در یک فرصت مناسب نظر همکارش را در باره کتابش جویا شود. نویسنده ظریف و شکننده سخت هیجانزده بود و کاملا فراموش کرده بود که چه خطری در کمینش است.

وقتی که از زن دلخواه و در حقیقت دوست صمیمی اش پرسید نظرت چیست او در چشمان ریک بلدن نگریست و گفت: « من فکر می کنم به عنوان یک مرد زیادی حساس هستی».

مشخص است که این جوابی نبود که او بی صبرانه انتظار می کشید. اصلا هیچ مردی هرگز ارزو نمی کند که این نوع قضاوت را بشنود بویژه از زنی که جرئت کرده است قدم های اولیه برای نشان دادن دلبستگی اش را بروز دهد.

تجربه دردناکی بود ولی وقتی Rick Belden خاطراتش را مرور می کند به سرعت در می یابد که این اولین بار نیست که به او گفته می شود « زیاد حساس نباش-  تو زیادی حساسی -  باید دست از حساس بودن برداری».

و لیست صفت هایی منفی که تمام عمر به آن متهم شده بود نظیر خجالتی، پوست نازک، بی عرضه، سوسول، کونی و … در برابرش رژه رفت. در اغلب موارد، به او حکم و یا تلقین شد که: « تو یک چیزی ات می شود و بهتر است به فکر چاره ایی برای خودت باشی».

پسران و مردان بسیار حساسی چون او معمولا در دنیای خشن و محکمی که توسط خود مردان، به خودشان تحمیل شده است توسط زورگوها در مدرسه، کار و حتی خانه مورد توهین و سرزنش قرار می گیرند. تجربه ناراحت  کننده ایی که نه تنها آنها را وا می دارد تا از مردم دوری گزینند بلکه از خودشان هم منزجر باشند.

راه حل شخصی Rick Belden این بود که تا سر حد امکان، وجود حساسش را پنهان سازد تا بتواند مثل آدم های نامرئی به زندگی اش ادامه دهد. دلشکستگی که آخرین رابطه دوستی با یک زن نصیبش کرده بود، دلشکستگی  تازه و منحصر به فردی نبود.

او دیگر یک کودک، نوجوان و حتی یک مرد جوان نیست. او پا به سن گذاشته است و به مرور یاد گرفته است تا با سپری از انکار که دور خود درست کرده رنج کمتری برای خودش تدارک ببیند. البته این نوع فرار و یا حتی انکار وضعیت، به خودی خود در نهایت وضع را از آنچه هست بدتر  می کرد.

آقای  Rick Belden ، همچنان بخش قابل توجهی از احساس شرمساری و گناهی که از کودکی به خاطر بیش از حد حساس بودن نصیبش شده بود را در خود دارد. قصه این مرد حساس، این اواخر به خاطر حضور اینترنت و فرصت جستجویی که در آن وجود دارد اطلاعات دلگرم کننده ایی برایش فراهم آورد. او متوجه شد که مرد بسیار حساس بودن یک بیماری نیست و به نقل از Elaine Aron  تقریبا بین ۱۵ تا ۲۰  درصد زنان و مردان، افراد بسیار حساسی هستند.

او در ضمن با سایت ها و بلاگ هایی آشنا شد که در آنها به موضوع و مشکلات مردان بسیار حساس اشاره می کنند.


The Highly Sensitive Person: How to Thrive When the World Overwhelms You

Rick Belden, I Am a Highly Sensitive Man

http://goodmenproject.com/featured-content/the-good-life-i-am-a-highly-sensitive-man/#5EefSAmHE5RtGAe8.99

“Highly Sensitive Men: The ‘Hidden’ HSPs?”

 

موضوعات مرتبط

 • Aazam

  چیزی که خیلی جالبه اینه که زنان مردان حساس را پس می زنندو در به در به دنبال مردان غیر حساس راه می افتند و از آنان انتظار دارند کمی حساس تر باشند !!!

 • 30ros

  merci baray neveshtehaye mohem vali faramoosh shode

 • farzad

  tahlil zibaei bood,ama ye soal: az che zamani koni sefate manfi shode va dar radife sosolo biourze… gharar gerefte!!!???

  • سعید داورپناه

   فرزاد عزیز در متن اصلی اتهامی که به او زده شده بود Faggot بود
   http://www.thefreedictionary.com/FaggetUsed as a disparaging term for a homosexual man. [Perhaps from faggot, variant of fagot, bundle, lump, old woman.
   این لقبی است که دنیای غیر همجنس گرا به صورتت توهین از آن استفاده م کند و من ترجمه اش را با عنوان کونی برابر نشان دادم که یک فحش جنسی قدیمی به مردان است. اگر پیشنهاد دیگری باشد استقبال می کنم. مرسی از توجه.

   • farzad

    ghorbonet…