خودارضایی نوعی خوددرمانی است

در یکی از تحقیقات  درباره خودارضایی جنسی، مقدمتا به این واقعیت اشاره شد که بسیاری از پستانداران به این عمل مبادرت می ورزند. در بررسی فوق روی چند دلیل مهم انگشت گذاشته‌اند که برخلاف ادعای موجود در فرهنگ‌های سنتی، تاکید می کند که «خودارضایی» در حیوانات، شانس بیشتری برای تنازع بقا ایجاد می‌کند.

اولین دلیل مهم برای تائید سلامت و ضرورت «خودارضایی» این است که باعث می‌شود اسپرم‌های تازه‌تر و سالم‌تر، جایگزین مجموعه کهنه و آسیب‌دیدهِ اسپرم‌ها شوند . کاری که شانس داشتن فرزند سالم‌تر را زیاد‌تر می‌کند.

 دلیل دوم این است که حیوانات نر در فصل جفت‌گیری بر تعداد «خودارضایی» شان می‌افزایند چون می‌خواهند توانایی‌های جنسی خود را در برابر زوجی که قصد آمیزش با آنها را دارند یا حتی در برابر رقیب‌های خودشان، به نمایش بگذارند.

  محققین معتقدند خودارضایی  برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی در حیوانات نیز کاربرد دارد , برای مثال به رفتار سنجاب ماده اشاره می کنند. جنس مونث سنجاب در طول هر دوره بارداری، سعی می کنند بیشترین اسپرم مذکر را دریافت کنند تا شانس حاملگی شان حتمی شود . به همین دلیل، در طی فرصت خیلی کوتاه، با همه سنجاب های مذکر در اطرافش، آمیزش خواهند داشت.

جنس مذکر این گروه، ناگزیر است بعد از رابطه با سنجاب ماده به خودارضایی متوسل شود چون بر طبق عادت، متوجه شده است در حین خودارضایی می‌تواند از طریق خاصیتِ ضدعفونی بزاق دهان خودش، از انتقال عفونت‌های مقاربتی سنجاب‌های مذکر دیگر جلوگیری کند.

از دیرباز، نکوهش‌های اخلاقی، سایه گناه و شرم را روی رفتار طبیعی «خودارضایی جنسی» گسترانده است، اما واقعیت این است که تقریباً هیچ جامعه بشری با وجود مراقبت‌ها و حتی تهدیدات جدی، نتوانسته است قانونی را تهیه کند که رفتار طبیعی «خودارضایی» را تقلیل دهد.

بی تردید، این حق هر انسانی است که در باره این عمل تصمیم شخصی بگیرد و یک قانون علمی وجود ندارد که همه باید این کار را بکنند. مهم این است که بدانیم خودارضایی، یک عمل ساده و طبیعی است به شرط اینکه مثل هر عمل و رفتار دیگر، به حد افراط نرسد.

Squirrels masturbate to avoid sexually transmitted infections

 The Adaptive Function of Masturbation in a Promiscuous African Ground Squirrel

http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0013060

 

More from ونداد زمانی

دو مردِ ژیگولو

مدتی پیش سالمرگ « آلن» همکار ایرلندی‌الاصلی بود که زودتر از موعد...
بیشتر بخوان
 • جمشید

  اره خودارضایی شاید تنها راه و کم هزینه ترین تکنیک باقی مونده واسه کسایی که نمی خوان یا ندارن که در راه ارضای جنسی خودشون پول خرج کنن!زنده باد جغ:)

 • مهرونا آرامی نژاد

  چرا ما فکر می‌کنیم خودارضایی چاره‌ای هست که در برابر هزینه‌های ازدواج و داشتن سکس در ازدواج می‌باشد!!!؟
  فقط و فقط و فقط به پول و دنیا و اینطور مزخرفات فکر می‌کنیم!
  باباجان یه ذره روشن‌اندیش آزاداندیش باشید!
  یه کم مسئله رو از دور نگاه کنید!
  روی سخنم با جمشیدخان و امثالهم هست
  اما در مورد مذهبی‌ها
  که فکر می‌کنند که خداوند اونها رو تو جهنم جر می‌ده به خاطر این گناه!
  شما مگه نمی‌گید خدا رحمان و رحیم و کریم و عفوکننده و بخشنده و مهربان و … هست؟
  پس دیگه مشکلتون با ارتکاب گناه چیه!؟ وقتی می‌دونید خداوند شما رو می‌بخشه!
  اصلا گناه مگر فقط خودارضایی هست؟ هزار جور گناه و خطا می‌کنیم و تنها دلیلش جهل و نادانی هست!
  می خورده شیخ و حافظ و م… و م…! کلا همه تزویر می‌کنند!

  واللا!