پشیمانی های دوران 20 سالگی

20-something-1

اگر هر کدام از ما مردان با هر فاصله ایی، بخواهیم به اولین دهه بزرگسالی مان یا شروع رسمی « مردانگی» خود بنگریم بیشتر از همه احساسی شبیه پابرهنه دویدن در یک میدان تاریک و ناآشنا بود. شگفتی در این است که در اغلب موارد از خطراتش هم تا حدودی آگاه بودیم. اما ترکیب پیچیده ای از هورمون تستوسترون، میل به کشف زندگی و زنان، و از همه مهمتر پیدا کردن یک جای مطمئن و موفق برای خود، خیلی از ما را وا داشت تن به ریسک دهیم و کارهایی بکنیم که پشیمانی اش بماند.

این هم لیست کارهایی که نمی بایست در دهه 20 سالگی مرتکب می شدیم:

1- دست از ورزش کشیدن

مرد جوان بودن و انرژی و عطشی که به زندگی در این دوره سنی وجود دارد ما را از یک حقیقت ساده دور می کند و آن اینکه ما قرار نیست همیشه در اوج سلامت باشیم. خیلی از ما مردان کاش در بهترین حالت جسمی بدن مان، عادت تمرین بدنی و ورزش را نادیده نمی گرفتیم.

2- نگران حرف مردم بودن

تحقیقات مختلف نشان داده است که در این دهه زندگی روی نظر و داوری دیگران بیشتر از حد حساب باز می کردیم. اما در ادامه زندگی، عملا متوجه می شویم که تاثیر چندانی در هویت و تصمیمات ما ندارند. کاش خیلی زودترها متوجه کم اهمیت بودن نظر دیگران نسبت به خود می شدیم. چون راحت تر و براساس واقعیت وجودی خودمان، سعی می کردیم زندگی کنیم. رسیدن به این حس، بار بزرگ و بیهوده ای را از روی شانه ما در دهه های بعدی زندگی می توانست برمی دارد.

3- کاش در باربر توقعات و خواسته های والدین کمی بیشتر مقاومت می کردیم

پدرو مادرها در دهه 20 سالگی مان، هنوز باور ندارند که می توانیم تصمیم مستقل و باشعور بگیریم. این احساس، انقدر قوی است و پیشنیه قدیمی دارد که در موارد زیاد، امر بر خودمان هم در این دهه، مشتبه می شود و زیادی به نصایح آنها گوش می هیم. در حالی که تلاش و ریسک اگر فقط پابرهنه دویدن در میدان خطرات نباشد برای شکل گیری شخصیت مستقل ما خوب است.

4 – کاش زود ازدواج نمی کردیم

قانون ازلی و ابدی وجود ندارد که ازدواج قبل از 30 سالگی باعث بدبختی ونارضایتی می شود. از قضا تحقیقاتی ثبت شده است که نشان می دهد تاهلی که زودتر شروع می شود می تواند زندگی شادتری را به ارمغان آورد. ولی زندگی معاصر و گسترش لجام گسیخته فرصت ها، می تواند  بعدها نفسگیر شود. اگر در این دهه هنوز شانس یافتن یک همراه و شریک خیلی خاص نصیب مان نشده است شاید بد نباشد به خودمان فرصت بیشتری برای تجربه زندگی بدهیم.

5-  کاش عاشق پیشهِ جدی تری بودیم

کاش در دهه 20 سالگی با فرصت های عشق و عاشقی، دوستی ها و عاطفه های ایجاد شده جدی تر برخورد می کردیم. سن پرانرژی و شلوغ و وجودِ جوان و جذاب ما، می توانسا به تحولِ شعور عاطفی و جنسی ما منجر شود.  ی باست مدام به خودمان یادآوری کنیم که بدن جوان ما بیش از حد، تحت تاثیر هورمونها و قدرت جوانی، ملتهب است و صبوری و متانت بیشتری برای خود تدارک می دیدم.

6 – فرار از تنها بودن

دلایلش زیاد مشخص نیست ولی در اولین دهه استقلال فردی، بیشتر اوقاتِ ما با دیگران می گذرد. مدام می خواهیم با یکی باشیم. کاش زمینه های آشنایی با خودمان و افزایش  تحمل و تطبیق با خودمان را می پروراندیم. کاش واقعا احساس مستقل بودن و بی نیاز بودن در این دوره پرهیاهو را تجربه می کردیم.

7 – تجربه عاطفی بیشتر

کاش به جربزه مان برای رسیدن به فردی که دلخواه ما بود می افزویدم. ما در این سن معمولا جذب افرادی با تعهدات کمتر و شرایط مشابه بودیم و شانس ریسک بیشتر برای همه ما کمابیش مساوی بود. کاش بر ترس و خجالت و تردیدمان، بیشتر غلبه پیدا می کردیم و  بر برگ های دفترچه ت خاطرات عاطفی مان می افزویدم.

8 – تجربه غربت

کاش برای یافتن شغل مطمئن تر، از جابجایی و دوری از شهر و عزیزان کمتر می ترسیدیم. تجربیات شغلی موفق در این دوره زندگی، بنیان استواری برای موفقیت شغلی و اقتصادی دهه های بعدی زندگی است.

9 – کاش کمتر شلوغ می کردیم

آدمها فرق می کنند. شرایط و شانس هایی که به سراغ شان می آید فرق می کنند. آمادگی رویارویی با  هدف های زندگی نیز فرق می کند ولی با این همه کاش کمتر تبدار و سرگشته بودیم. حداقل اینکه کاش چندین هندوانه را یکجا بر نمی داشتیم.

خلاصه اینکه هر کاری که دوست داریم و با طبیعت ما اخت دارد انجام دهیم ولی فرصت تامل در هر حدی که ممکن است را به خودمان بدهیم.

 

 

 

13 things you’ll probably regret doing in your 20s – Shana Lebowitz

http://www.businessinsider.com/things-youll-probably-regret-doing-in-your-20s-2016-10

منبع تصویر

http://under30ceo.com/

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

دستیابی به دانش تله پاتی

درون آزمایشگاه دانشکده پزشکی هاروارد، یک مرد که لایه کوچک الکترود بر...
بیشتر بخوان