روانشناسی و غریزه خواستن مدوام

در تمام کتاب های دروس پزشکی و روانشناسی از مواد شیمیایی که مغز ترشح می کرد نظیر دوپامین و سایر مخدرهای طبیعی بدن حرف می زنند. می گویند دوپامین پاداشی است که مغز با ایجاد لذت در بدن بسیاری از موجودات ایجاد می کند تا موجودات زنده تلاش بیشتری برای بقای خود انجام دهند.

junk-food-fat-snack-carbs

دکتر عصب شناس Kent Berridge معتقد است مغز ما فقط با سیستم پاداش دوپامین عمل نمی کند بلکه میل و تمنای سیری ناپذیر هم تولید می کند. خواستن مدوامی که می تواند مثل اعتیاد، دردآور و اذیت کننده هم باشد.

برای مثال بشر معاصر چون به شکر و چربی و انواع مجازی سکس ( پورنو) دسترسی دارد مدام می خواهد این مواد را به مغز برساند تا پاداش ( لذت) بگیرد. از طرف دیگر« خواستن سیری ناپذیر» چیزهایی نظیر پول، اعتیاد، شهرت و مصرف، عملا به چاقی، خودکشی و افسردگی بیشتر بشر  منجر می شود.

دکتر Kent Berridge  معتقد است بشر این مشکل را قبلا شناسایی کرده است و مذاهب و دستورات اخلاقی آفریده است که ما را از فعل و انفعالات شیمیایی مغز و تسلطی که « حرص خواستن» بر رفتار انسانیت دارند دور سازد.

در دوره اساطیر یونانی با غضب خدایان نسبت به  تنتالوس  پسر زئوس روبرو هستیم که او را به خوردن میوه و آب معتاد می سازند بدون اینکه در دسترسش باشد. داستانی اسطوره ای که نشان می دهد بشر با ذات سیری ناپذیر تمنای مداوم و تاثیرات زجرآورش نه به عنوان پاداش بلکه به عنوان تنبیه و درد آشنا است.

باورهای بودایی ها نیز از این زاویه دید، یک واکنش بزرگ بشری در برابر تمناهای غریزی است. دستورالعمل های مهار دلبستگی و تمنا برای این نیست که ما جلوی لذت را بگیریم. به نظر او، بودایسم به طور دقیق فهمیده است که ما در کنار لذت، با غریزه « خواستن مدوام» هم روبرو هستیم که هم می تواند لذتبخش باشد و هم دردسر ساز و افسرده کننده و رنج آور…

دکتر Kent Berridge سعی کرده است با تلفیق دانش فلسفی، روانشناسی و حتی مذهبی بشر، به این حقیقت اشاره کند که متوجه رفتار غریزی مغزمان باشیم. بویژه در دنیای معاصر که شرکت های بین المللی یاد گرفتند به بشر بقبولانند که همیشه و همواره، حتی بعد از رفع بسیاری از نیازهای شان، باز هم بیشتر بخواهند.

 

The science of craving –  Amy Fleming

http://www.intelligentlifemagazine.com/content/features/wanting-versus-liking

dopamine and opioids

More from سعید داورپناه

پورنوگرافی، خودارضایی و اعتیاد جنسی

پورنوگرافی شرایط ایجاد ارگاسم را بسیار آسان می کند. بعضی افراد پس...
بیشتر بخوان