خشم یک فیلسوف در باره زندگی مدرن


در تمام نوشته های که از فیلسوف سوئیسی الاصل، آلن دباتن، ترجمه کرده ایم هیچگاه او را احساساتی و خشمگین ندیده بودیم. اما این بار وقتی که او از تشویش انسان معاصر صحبت می کند، تشویشی که سئوال به ظاهر ساده « چه کاره هستی؟» در افراد ایجاد می کند به نظر می رسد کاسه صبرش لبریز شده است.

او معتقد است Larry Page یکی از بنیانگذارهای گوگل و البته یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین انسان های که تاکنون در سیاره ما زیسته است با لباس ساده و معمولی که می پوشد رنج بیکرانی به انسان معاصر می دهد.

شلوار جین و لباسی که به ظاهر مارک مشهوری آن را ندوخته است در تن مردی با ثروت و قدرت افسانه ای است. لباس او و مدل موی سرش و رفتار بدون ادا و اصولش، شبیه همه ما آدم های بسیاری از نقاط روی زمین است و درد اصلی نیز در همین نهفته است. در ظاهر، مرزی بین یک معلم یا یک پستچی و یا یک تعمیر کننده کامپیوتر و او نیست ولی ما کجا و این مرد میانسال و 20 میلیارد دلار ثروتش کجا؟

آلن دباتن معتقد است دنیای مدرن، عملا و هر روز، مشغول خرد کردن غرور انسان ها است. بله، دنیای مدرن به نظر مساوات طلب تر شده است و شانس جابجایی و بالا رفتن از نردبان ترقی برای هر فردی از هر طبقه ای به موقعیت بهتر وجود دارد.

اما واقعیت اصلی این است که نسبت بلندپروازی و امیدی که به همه بشر منتقل می شود اصلا شباهت و نسبتی با صدها میلیون انسانی که واقعا کوشش هم می کنند و به جایی نمی رسند ندارد. به همین خاطر، جمعیت اصلی بشر در تماس مداوم با این حس توهین کننده قرار می گیرد که فرد بازنده ای است و نتوانسته است حتی  ذره ای به محوطه  و موقعیت رئیس شرکت گوگل، نزدیک شود.

اکثر ما انسانها، قربانی جبر اجتماعی و اقتصادی و تربیتی و حتی فیزیکی خودمان هستیم. ولی از صبح تا شب در تمام بلندگوهای تربیتی و آموزشی مدام گفته می شود که همه آزادند تا در مسیر موفقیت قرار بگیرند ولی تاکید نمی شود که این مسیر آزاد، به سقوط و شکست هم می رسد.

رنج جدید بشر از آنجا آغاز شده است که دوران متمولین و اشراف به سر آمد. آنها، مثل میلیاردرهای عصر ما ساده رفتار نمی کردند. یک شاهزاده یا  اعضای  خانواده اشراف و متمولین، همه تلاش شان این بود که با رعیت متفاوت باشند. حتی اخلاق و مرام و زیاده روی های شان می بایست متفاوت باشد.

بدون شک دنیای قدیم بسیار نابرابر و بی رحم بود ولی حداقل، یک نقطه مثبت داشت، عموم مردم به فکرشان هم نمی رسید که می توانند به دربار، قدرت و ثروت نزدیک شوند. دنیای معاصر نیز بیرحم است و برای همین باید نسبت به خودمان مهربان باشیم و دست از تحقیر خود برداریم.

On Status and Democracy

http://www.thebookoflife.org/larry-page-google-ceo-tortures-us-with-his-jeans/

More from ونداد زمانی

ژاپنی ها و عشق شان به لحظه آه و افسوس

  هر ملت و اجتماعی بویژه اگر تمدن کهنسالی داشته باشد برای...
بیشتر بخوان
  • محسن فولادوند

    من این پست رو ذخیره کردم عالی بود

  • gadfly

    چرا یه فیلسوف باید خشمگین بشه!؟

  • متین

    در یک فیلم سینمایی با موضوع جنگ وقتی ژنرال امریکایی کشتار سربازان دشمن را در اثر پرتاب گلوله توپ میدید گفت که ، چقدر از قرن بیستم متنفرم . تمدن ماشینی امروز دشمن بشر است ولی نامش را پیشرفت گذاشته اند !