ضعف افراد خشمگین از دید یک فیلسوف

عصبانیت یک نوع جنون لحظه ای است. چون یکدفعه، همه چیز غیرقابل کنترل می گردد و شرم و حیا و خودداری ها در هم می ریزد.

anger-1-fatimah-al-khtani

از کوره در رفتن و از خود بیخود شدن برای مشکلات زندگی، برای این است که بعضی افراد بیش از حد خوشبین هستند. آنها به شکل بی ملاحظه ای فکر می کنند همه چیز باید دقیق، درست و همگام با توقع شان پیش رود.

برعکس آنها، افراد معمولی می توانند مثلا از بارانی بودن هوا ناراحت شوند ولی به خودشان اجازه نمی دهند که از سر خشم فریاد بزنند که چرا امروز بارانی شده است. دلخوری افراد عادی از باریدن، کنترل شده است چون بارانی بودن هوا، بخشی از تغییرات طبیعی است.

افراد عصبانی ولی تعریف اشتباهی از معمولی و طبیعی بودن اتفاقات زندگی و دنیا دارند. فردی که با هر بار گم کردن کلید در ورودی خانه اش، داد و هوار راه می اندازد شاید فکر می کند کلید نباید گم می شد. گم شدن کلید از دید افراد عصبانی، تخطی از مسیر طبیعی است و حق ندارد گم شود. آنها در حین رانندگی، در مواجهه با ترافیکی که کند شده ار خشم لبریز می شوند چون فکر می کنند جاده ها باید به شکل معجزه آسایی خلوت باشند.

وقتی اینترنت قطع می شود، قطار دیر می کند، جاده شلوغ است و راه بندان شده است طبیعی است دلخوری ایجاد می شود. ولی اگر نارسایی ها به جای اینکه کمی ناراحتمان سازد به خشم، پرخاش و کوبیدن در تبدیل شود باید به دنبال یک دلیل مهمتر بود.

برای همین، افراد خیلی عصبانی باید تلخ ترین واقعیت ها را هر روز به خودشان خاطرنشان کنند. باید توهین و بی حرمتی و به هم خوردن قرار و مدارهای دنیا را به هر شکل ممکن بپذیرند.

افراد پرخاشجو و خشمگین به شکل عمیقی، ترسو هم هستند. آنها با قلدری تمام عصبانیت شان را به رخ می کشند ولی به در و دیوار زدن کاسه و بشقاب شکستن شان به خاطر پنهان کردن ترسانشان است. افراد عصبانی اعتقادی به خودشان برای تحمل باختن و از دست دادن چیزهای دلخواه را ندارند.

افراد عصبانی اصلا به خودشان مجال نمی دهند که با صبوری، عشق و گذشتِ زمان، بر اشتباهات، کمبودها و ضررها فائق گردند.

افراد عصبانی به این بهانه زمین و زمان پرخاش می کنند چون می خواهند به همه درس بهتر بودن بدهند. می خواهند به شبکه قطار شهری بیاموزند که سر وقت باشند. راننده ها درست رانندگی کنند و سر میز رستوران، همراهان شان چگونه با هم معاشرت کنند. اما این حقیقت را واقف نیستند که الگو و معلم خوبی نیستند

ما به افراد عصبانی می خندیم ( البته اگر وحشت پرخاش شان گریبان ما را نگرفته باشد) ولی اگر فرصت تعمق داشتیم بهتر است  برای شان همدردی کنیم. چشمان از حدقه درآمده، صدای مهیب شان و منطق غیر معقول شان به خاطر این است که فکر می کنندعدالتی که مد نظرشان است رعایت نشده است. آنها شکننده تر از آن هستند که به استدلال دیگران در آن لحظه گوش دهند.

بخش دوم

On Anger

http://www.thebookoflife.org/why-you-get-so-angry-even-though-you-are-nice/

 

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

ریشه افسانه های کودکانه

افسانه‌های عامیانه غربی که قرن‌ها پیش توسط مادربزرگان در گوشهٔ دنج خانه‌های...
بیشتر بخوان
 • Ali

  بیشتر نشانه های افراد خشمگین در من وجود داره مشاور بهم گفت خیلی ایده آلگرایی ولی به جای بهتر شدن شرایط خودتو عذاب میدی و بهتره خودتو به جریان کمترنطم یافته جامعه وفق بدی نه جامعه رو با خودت. نظر دوستان چیست؟؟؟

  • marderooz

   علی عزیز این نظری که مطرح کردی در درون این متن نیز دقیقا اشاره شده است. افراد عصبانی خوشبینانه توقع دارند همه چیز سر وقت و به موقع و عالی کار کند و وقتی این اتفاق که طبیعی و منطقی نیست در دور و برشان می افتند تحمل شرا ندارند و داغ می کنند. مرسی

 • علی

  من افرادی را می شناسم که همیشه از زمین و زمان عصبانی هستند، از گرما، سرما، باران، افتاب، صدای همسایه، محل کار و…و…، به نظر من این افراد واقعیتهای زندگی را نپذیرفته اند، اگر انسانها به این باور برسند که جهان هستی جمع اضداد است و خوشی در کنار تلخی معنا پیدا می کند، گرما و سرما و…، عصبانیتشان کاهش می یابد. بعضی افراد هم هیچگاه به داشته هایشان فکر نمی کنند و مدام در تکاپو یا بهتره بگم حرص بدست آوردن موقعیت دیگری هستند و همیشه فکر می کنند حقشان خورده شده، اینها هم آدمهای تحریک پذیر و مستعد عصبانی شدن هستند. درود

 • Fariba Mehr

  اتفاقا من فکر میکنم افراد عصبانی آدمهای بدبینی نسبت به وقایع هستند ..اگر خوش بین بودند وقتی قطار دیر میکرد میگفتند لابد خیری در این کار بوده .یا وقتی باران میامد و حتی اگر موعد دادن وامشان دیر میشد . .آدمهای عصبانی توقع زیادی از جریان های حاکم بر زندگی و اطرافیانشان دارند و به عالم و آدم بد بین هستند .من تا حالا آدم پرخاشگر و عصبی خوش بین ندیدم .

  • خوش‌بین هستن به این صورت که ایده‌آل‌گرا همون‌طور که خودتون تو نیمه دوم نظرتون گفتین، هستن و هر چیزی‌رو تو اون حالت ایده‌آل می‌خوان (مثلا نباید بارون بیاد، قطار نباید دیر کنه، افراد جامعه همه باید با نزاکت باشن و …. همون توقع بالا) و چون این حالتو نمی‌بینه فورا عصبانی و ناراحت می‌شه. بهترین دلیل. من خودم قبلن این‌طوری بودم. و این‌که این ایده‌آل از کجا می‌آد، بیشتر خانواده. باور کن این بحث فوق‌العاده جالبه. که اگه یکم دنبالشو بگیری، می‌تونه تو روانشناسی آدم‌ها خیلی بهت کمک کنه.

  • الان که نظرات دیگه‌رو دیدم، همین حرف‌های منو هم زده بودن. ببخش 🙂

 • vahid

  من خودم آدم پرخاشگری هستم.فکر میکنم به هیچ وجه خوشبین نیستم. مشکل اینه که آرمانگرا و نظم طلبم.البته به خودم حق هم میدم چون همیشه هر کاری رو دقیق انجام میدم ،انتظار دارم بقیه هم اینجوری باشن.

 • مهران

  من از احمق ها عصبانی میشم. آیا احمق بودن هم طبیعیه؟

 • shawn

  بهتر است بجای عصبانی بگوئیم تند خو.می توان صفت خود دوستی و خود محوری را زیاد را در اینگنه افراد خلاصه کرد.