زندگی اشتراکی « کمون» در دنیای مدرن

Andrew Jacob از روزنامه نگاران مطرح امریکا که در نیویورک تایمز قلم می زند در یکی از مقالاتش می گوید: « بر خلاف شایعات، کمون ها از دهه 90 به بعد هیچ شباهتی به زندگی اشتراکی و عشق آزاد هیپی ها ندارد. گروه های جدید، تعاونی های مسئولی هستند که بر اساس اهداف مشخص، با انضباط تمام، اقدام به زندگی مشترک می کنند.»

اغلبِ کمون های دوره معاصر به پرنسیپ های کمون های اولیه که در انگلیس و در دهه 1860 برپا شده بود نظیر زندگی و کار گروهی، اقتصاد و مالکیت گروهی و تصمیم گیری گروهی پایبند هستند. ولی  همه هم و غم کمون های جدید این است که تا حد امکان می خواهند ساده و خودکفا زندگی کنند و کمترین آسیب را به طبیعت برسانند.

 

sowing-circle-09domesMariposa Groveecovillage-01

eco-villages-mainVerdEnergiaThe Twin Oaks Intentional Community 2Nahalalبه میمنت وجود گوگل، جستجو بر روی کلمه Commune شروع شد به یکباره به مجموعه وسیع و متنوعی از انواع زندگی های اشتراکی از طرفداران محیط زیست گرفته تا کمون طرفداران یک شخصیت فلسفی روبرو شدم. جالب اینجا است که در ادامه کنجکاوی ها به یک کمون در درون شهر خودم تورنتو برخوردم که هم اجازه می دهد با وقت قبلی از نحوه زندگی شان دیدن کنید و هم عضو جدید می پذیرد.

کنجکاوی در باره انواع زندگی های اشتراکی معاصر با خواندن مقاله ایی از گزارشگر مجله «دانشمند امریکا» خانم Michelle Nijhuis آغاز شد. او با نوشتن متنی بسیار عاطفی در باره تجربه زندگی اش در یک کمون در منطقه کوهستانی کلرورادوی امریکا، به شیوه ایی جدید از زندگی در طبیعت اشاره کرد که کاملاً با اطلاعاتم در این زمینه مغایرت داشت.

همسر او از جملهِ هفت دوستی بودند که ۲۰ سال پیش یک منطقه وسیع کوهستانی را به قیمت ارزان می خرند تا تجربه زندگی کمون را عملی سازند. روزنامه نگار مجله دانشمند بعد از ازدواج به آنها می پیوند و نوشته او در باره فراز و نشیب زندگی ساده، بدون برق و آب و تکنولوژی، به دور از زندگی مصرفی با همه خوبی هایی که ترسیم کرده بود با پایانی غیر ایده الیستی تمام می شود.

همه اعضای گروه اولیه به دلائل مختلف بهداشتی یا روحی کمون را ترک می کنند و آنها نیز با بزرگ شدن دخترشان و ترس اینکه، زندگی تقریبا بدوی و تنهای آنها، بر روی شخصیت دخترشان تاثیر منفی بگذارد کمون را ترک می کنند. خانم Michelle Nijhuis معتقد است که می شود با دنیا و مصرف قطع رابطه کرد ولی به دلیل ذات اجتماعی بودن انسان، نمی شود از تماس با اجتماعات انسانی غفلت ورزید.

http://aeon.co/magazine/living-together/why-i-gave-up-living-in-an-off-grid-commune/

http://www.ic.org/

http://gen.ecovillage.org/

More from ونداد زمانی

ساسان قهرمان و زنی با سگ ملوسش

در اوج برف و بوران امسال تورونتو، شانس آن را داشتم که...
بیشتر بخوان
 • ماتیو

  مجله مرد روز. ممنون از مجله خوبتان. آمار لایک های فیسبوک شما رسید به
  100000

  مبارکتان.

  • marderooz

   ماتیوی عزیز سپاسگزار سلیقه شما شهروندان عزیز هستیم. لطف شما دلپذیر است. قول می دهیم با جدیت بیشتر این تماس دوست داشتنی را حفظ کنیم.

 • چه تجربه خوبی. کاش میشد عضو یکی از همین کمون ها باشم ، آزاد و سالم و نزدیک با طبیعت.