روبرو شدن با مرگ

IanBanks_2528826b

 وقتی نویسنده معروف اسکاتلندی Iain Banks   خبردار شد که یک سرطان خطرناک دارد و پی برد که فقط یکسال از زندگی اش باقی مانده است بدون واهمه با شوخ طبعی اعلام کرد که من دست از فعالیت حرفه ایی خواهم کشید چون « رسما حالم خیلی خراب است». او بلافاصله از شریک زندگی اش تقاضا کرد که به او افتخار دهد و « بیوه» او بشود.

 وی همه کارها و پروژه هایش را متوقف کرد تا ماه های آخر زندگی را با دوستان و اقوام بگذراند. او با « بیوه» خود به ماه عسل رفت و سعی حداکثر لذت را از زندگی ببرد. بی تردید واکنش  مثبتِ آدم های شناخته شده نسبت به مرگ خودشان، ستودنی است. آدم هایی که مرگ را انکار نمی کنند، به وحشت نمی افتند و در حقیقت، نمی گذارند مرگ، قبل از به وقوع پیوستن، تسخیرشان کند.

این نوع تسلیم تحسین برانگیز، با پناه بردن به امیدهای واهی یا خودداری از پذیرش واقعیت فرق دارد. بعضی از سرطانها، با همه پیشرفتی که برای مبارزه با سرطان صورت می گیرد غیرقابل مداوا هستند. برای همین نمی توان به یک سیستم دفاع روانی که در حالت عادی بسیار مفید است پناه برد و اعلام کرد که پذیرفتنِ مرگ، سرطان را قوی تر می کند.

روبرو شدن با مرگ، آزمایشی است که همه بزرگسالان را به چالش می کشد و از دید آدم هایی مثل Iain Banks، پذیرفتن واقعیت مرگ، مهمترین امتحانی است که انسانها باید از آن عبور کنند. از دید او، وقتی چاره دیگری نمانده است، پذیرش حقیقت مرگ، زجر کمتری ایجاد می کند.

در طول تاریخ، بشر همواره با دقت و حساسیت تمام، به مرگ فکر کرده است و در نهایت آن را پذیرفته است. بی شک، اعتماد و باوری که مذاهب برای بشر آورده اند کمک بزرگی برای کاهش رنج مرگ ایجاد کرده است. توماس مور اندیشمند دوره رنسانس در پای جوخه دار به دخترش می گوید که « ما همدیگر را دوباره خواهیم دید».

بسیاری از افراد مذهبی در خلوت بسیار شخصی خود و از ته دل، شاید کاملا مطمئن نیستند که دنیای دیگر و وعده ادامه حیات درست است یا خیر. ما در دنیایی زندگی می کنیم که سرشار از امید، تخیل و خودفریبی است، دنیایی که به خودخواهی های ما میدان بیش از حد داده است و به همین خاطر، شاید بهتر است مرگ را که به این شدت واقعی است را با دلبازی تمام بپذیریم.

Iain Banks shows it’s better to accept the facts of death – Libby Purves

http://www.telegraph.co.uk/culture/books/booknews/9974956/Iain-Banks-shows-its-better-to-accept-the-facts-of-death.html

FreeDigitalPhotos.net

More from ترجمه‌ی محمد رادفر

گانگسترهای موتورسوار تکزاس

رستوانی در شهر Waco از ایالت تکزاس، شاهد یک هفت تیرکشی واقعی...
بیشتر بخوان
  • Hoda Balapour

    واقعا یکی از بزرگترین چالشهای زندگی یک نفر این میتونه باشه که پیش از مرگش بدونه که رفتنیه و حالا شمارش معکوس شروع میشه! این واقعا خیلی خیلی دشواره